Úrodu okurek zvýší zálivka z kyseliny borité

Pokud chcete zvýšit úrodu okurek, dopřejte jim kyselinu boritou. V té správné dávce zajistí nádherné výnosy.

Úrodu okurek opravdu razantně zvýší zálivka z kyseliny borité i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokud jde o pěstování zdravé a bohaté úrody, zemědělci vždy hledají inovativní techniky a produkty, aby maximalizovali své výnosy. Jedním takovým produktem je často přehlížená kyselina boritá. Právě ona může mít opravdu významný dopad na růst a produktivitu okurkových keřů. A jak ji správně použít?

Jak na aplikaci kyseliny borité

Kyselina boritá, také známá jako kyselina boritá nebo hydrogenboritan, je přirozeně se vyskytující sloučenina, která obsahuje bór, základní mikroživinu pro růst rostlin. Lze ji použít jako perfektní hnojivo pro okurky, rajčata a další plodovou zeleninu (podobně jako produkty zakoupené ve specializovaných prodejnách). Bez dostatečného přísunu bóru bývá úroda jen malá a nevýrazné chuti.

Jak zalévat okurky kyselinou

Obvykle se používá 5 gramů kyseliny na 10 litrů teplé vody jednou do měsíce. Bór hraje klíčovou roli při podpoře zdravého vegetativního růstu. To vede k silnějším a robustnějším rostlinám, které jsou schopné odolávat stresu a chorobám vznikajícím v ne úplně optimálním prostředí (jako je například plíseň šedá, hniloba kořenů, padlí nebo bakterióza), což nakonec vede k vyššímu výnosu.

Nedostatek bóru vede také k menšímu množství poupat a následně samozřejmě i ke snížení úrody. A nelze zapomínat ani na to, že tato látka zlepšuje chuť plodů i obsah užitečných látek (jako je například komplex vitaminů B, vitamin C, ale i síra, mangan, fosfor, vápník, draslík a bór), díky čemuž je pro spotřebitele ještě přitažlivější. Profesionální zemědělci pak dbají na zásobení bórem i proto, že dokáže předcházet určitým fyziologickým poruchám, jako je například praskání rajčat.

Úrodu okurek opravdu razantně zvýší zálivka z kyseliny borité iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaké očekávat výsledky

Díky kyselině borité je možné zvýšit výnosy o 15 – 20 %, což ukazuje významný potenciál tohoto produktu při maximalizaci produktivity. U nás bohužel drobní pěstitelé kyselinu boritou koupit legálně nemohou. Nezbývá tedy, než se poohlédnout po starých zásobách nebo vsadit na jinou vhodnou alternativu (třeba na hnojení okurek mlékem nebo popelem – nejlepší je ten vzniklý po spálení březového, lipového a dokonce také slunečnicového odpadu).

Pozvěte na zahradu užitečný hmyz

Výnos okurek lze zvýšit i jejich lepším opylením. Pokud k nim chcete přilákat pracovitý hmyz, vysaďte v jejich blízkosti rostliny, které působí jako přirozená návnada, například brutnák, oregano či fenykl.

Vhodní sousedé pro okurky

A vhodná je také výsadba těchto rostlin s těmi správnými druhy. Ideálními sousedy jsou pro okurky třeba tyto:

  • lichořeřišnice
  • hrášek
  • fazole
  • řepa
  • měsíček
  • ředkvičky
  • celer
  • kukuřice
  • kopr
  • salát

A který rostlinná se naopak vyhnout? V blízkosti okurek by neměla růst třeba bazalka, šalvěj, máta peprná (a jiné druhy), dýně, melouny všeho druhu nebo brambory (přenášejí na ně totiž plíseň).

Jaké triky se osvědčily při pěstování okurek vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články