Za nízkou úrodu ovocných stromů a keřů může mimo jiné také přítomný mech a lišejníky. Odstraňte je snadno a bez chemie.
Vrstva mechu a lišejníků rozhodně není na ovocných stromech a keřích žádoucí. Jde o symbiotické soužití houby a řasy, případně sinice a i když rostou velmi pomalu, jsou velmi odolné i vůči velmi náročným podmínkám, jako je silný mráz či vítr. Mechy se zase řadí mezi výtrusné rostliny, které nemají velký kořenový systém a jdou tak často velmi dobře odstranit. Zadržují velmi dobře vodu a daří se jim tak hlavně na stinných a vlhkých místech. Ani jeden z těchto organismů stromům a keřům nesvědčí. Jak je odstranit?
Mechy a lišejníky zničíte mechanicky i postřikem
Přítomnost mechu je nežádoucí i v trávníku, kterému brání v růstu. Chalupáři-Zahradníci radí použít pro jeho odstranění obyčejný ocet. Ten ale můžete použít i v případě, že mechy a lišejníky napadly i vaše stromy a keře. Smíchejte vodu a ocet v kombinaci 1:10 a postižená místa tím postříkejte. Za mě je to nejlepší způsob, protože nevyžaduje koupi agresivních chemických přípravků, je ovšem nutné postřik provádět vícekrát za rok, nejlépe alespoň třikrát. Vyberte si pro to den, kdy neprší a nefouká silný vítr.
Síran měďnatý také pomůže
Pokud vás už ovšem tlačí čas, pak vám nejspíš ocet stačit nebude – obvykle je totiž zapotřebí jeho opakovaná aplikace. V takovém případě doporučujeme zasáhnout pomocí síranu měďnatého. Stačí vám jedna lžíce na 15 litrů vody. Při postřiku však musíte být opravdu pečliví a aplikovat ho na opravdu všechna místa. Jinak ho nejspíš budete muset zopakovat.
Je likvidace opravdu nutná?
A proč je nutné mechy a lišejníky odstraňovat? Web ZahradnickáKuchařka říká, že časem se mohou podepsat na snížení úrody a kvalitě ovoce, také ale narušují kůru a dostanou se i do pletiva, kde mají úrodnou půdu bakterie a výtrusy. Ty dřevinám velmi škodí. Odstranit je můžete i mechanicky pomocí kartáče, jak radí web iReceptář.
Tento způsob je sice zdlouhavý, nicméně velmi účinný. „Pod strom vždy natáhnu plachtu a drátěným kartáčem odstraňuji kousek po kousku. Dělám to vždy na jaře,“ říká dlouholetý zahradník pan Aleš M. z Roudnice nad Labem.