Výsadba okurek v květnu 2023: Příznivé dny podle lunárního kalendáře

Blíží se čas výsevu nejoblíbenější teplomilné zeleniny – okurek. Nevíte-li, ve které dny vysévat, můžete se poradit s lunárním kalendářem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Těžko najít zahradníka, který by na svém pozemku nepěstoval okurky. Jsou oblíbené pro svou chuť a spoustu možností zpracování. K tomu, aby se docílilo bohaté úrody, je třeba respektovat potřeby okurek, počínaje správným termínem výsevu. Ten se již blíží mílovými kroky. Některým zahradníkům pomáhá odhadnout nejlepší dny pro výsev zeleniny lunární kalendář. Podívejte se, jaké dny se podle něj hodí pro výsev okurek v letošním roce.

S okurkami není kam pospíchat

Okurky jsou teplomilnou zeleninou, takže s jejich výsevem je důležité počkat, až nastanou vhodné podmínky. Začnete-li s jejich předpěstováním doma příliš brzy, budou výsledkem přerostlé sazenice. Pokud je vysejete na záhon dříve, než přijde jejich čas, hrozí, že zmrznou. Obecně platí, že ven se okurky vysazují po zmrzlých – v druhé polovině května – a s jejich výsevem doma můžete začít o tři až čtyři týdny dříve. Tehdy by již neměly hrozit přízemní mrazíky a půda by měla být vyhřátá alespoň na 15 stupňů.

Výsev okurek podle lunárního kalendáře

Vliv měsíce na příliv a odliv je všeobecně známý. Také lidé, zvířata a rostliny reagují na různé fáze měsíce. Spousta zahrádkářů toho využívá při péči o svoji zahradu. Příznivci lunárního kalendáře tvrdí, že výsev a výsadba je nejúspěšnější, provádí-li se ve fázi dorůstání měsíce. V tyto dny semínka lépe klíčí, rostliny jsou později odolnější vůči chorobám, rychleji se rozvíjí a bohatěji plodí. Naopak se nedoporučuje výsev v novu a za úplňku. Letos kalendář radí následovně:

  • příznivé dny pro výsev okurek v květnu: 2, 3, 4, 6, 13, 14, 15, 17, 22, 23, 24, 30, 31
  • nepříznivé dny pro výsev okurek v květnu: 5, 18, 19, 20
Zralá okurka ke sklizení iZdroj fotografie: Pixabay

Ani kalendář není vševědoucí

Mohou se vyskytnout i výjimečné situace, kdy se lunárním kalendářem ani při nejlepší vůli řídit nedá. Počasí se může rok od roku měnit a je-li obzvlášť chladné jaro, je nezbytné výsev okurek chvíli odložit. To samé platí, žijete-li ve výše položené oblasti. Naopak v případě, že předpěstované sazenice jsou přerostlé a začínají mít v květináči málo místa, na dorůstající měsíc nečekejte a raději je přesaďte hned. Špatné k tomu nebudou ani dny, kdy měsíc ubývá.

Podívejte se, jaké druhy zeleniny můžete vysévat během května.

Jakými pravidly se řídíte při vysévání okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články