Perfektní způsob, jak podvazovat okurky: Postačí obyčejná tyč a provázek

Plísně a choroby jsou pro okurky typické. Jejich výskyt však můžete eliminovat správným vyvazováním.

I v zimě můžete mít okurek habaděj, porostou i na parapetu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbené okurky jsou dominantní zeleninou po celý rok. Mnozí je zbožňují pro jemnou chuť a variabilitu použití. Z velké části je tvořená vodou, a to až z 97%, jak informuje web nzip. Také jsou ale cenným zdrojem vitamínů B, C a K, draslíku a železa. Jejich konzumace je vhodná u diet (já si pravidelně nasadím okurkový den, když potřebuji nějaké to kilo shodit do plavek), má silně detoxikační účinky a působí močopudně. Nic se ovšem nevyrovná doma vypěstovaným plodům. Důležité je ovšem dodržet několik málo pravidel a hlavně je správně vyvazovat.

Pozor na teplotní výkyvy

Jejich pěstování není náročné. Je vhodné si je předpěstovat a jelikož pro klíčení potřebují pokojovou teplotu, ideální je parapet či teplý skleník. Výsev je možný i přímo na záhon, ale jak uvádí web Rostlinky, teplota půdy by měla mít stabilně minimálně 15 °C a neměl by již hrozit mráz. Ideální je tedy druhá polovina května. Pro velkou úrodu je rovněž rozhodující zvolená odrůda. Chalupáři-Zahrádkáři mají v tomto jasno a doporučují hybridy F1.

Okurky jsou poměrně náročné nejen na dostatečný přísun vody, ale také na kvalitní půdu. Ta by měla mít pH 6,5–7, radili Chalupáři-Zahrádkáři. Rozhodně je vhodné pravidelně doplňovat živiny ve formě vhodných hnojiv. Už příprava záhonu by měla být pečlivá. „Půdu dobře prokypřete a obohaťte o kompost,“ radí dlouholetý úspěšný zahrádkář pan Martin Š. z Veselí nad Moravou. Stanoviště by mělo být mimořádně světlé a slunečné, zároveň ale chráněné před větrem. Co okurky opravdu špatně snáší je chlad.

Bílý poklad pro okurky, plodí po něm jako divé. A najdete ho běžně v kuchyni

Vyvazujte správně, plody to ocení

Jak okurky rostou, je vhodné je vyvazovat. Jelikož jsou náchylné na mnoho chorob a plísně, ideální je vertikální růst. Cirkulace vzduchu zamezí jejich vzniku a šíření a plody budou přijímat více slunce, které jim pomáhá k růstu. Použít můžete obyčejnou síť, případně to udělat ještě trochu zajímavější a oku lahodící.

Síť pro okurky iZdroj fotografie: Uživatel Tomwsulcer / Creative Commons / CC BY-SA
Okurky milují vertikální růst, eliminuje se tak vznik plísní

Do kruhu o průměru 2 metrů vysaďte sazenice asi 45 cm od sebe. Vedle každé pevně zatlačte dřevěný kůl a provázkem spojte se středovou tyčí či trubkou. Sazeničky porostou do tvaru vánočního stromečku a budou mít dostatečnou oporu.

Jak vyvazujete okurky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články