Hnojení okurek může být mnohem jednodušší, než si myslíte. Ke spokojenosti jim postačí stejný nápoj, jaký pijete vy.
Okurky potřebují ke své spokojenosti mnoho důležitých živin. Ne vždy je však třeba sahat kvůli jejich výživě po drahých komerčních prostředcích. Mnohdy si bohatě vystačíte si tím, co najdete doma. Tentokrát postačí, když sáhnete do spíže pro tu správnou ingredienci.
Hnojení okurek čajovými listy
Hnojení okurek výluhem z čajových listů je ekologický způsob, jak zlepšit kvalitu a růst vašich rostlin. Tento postup využívá zbytků z čajových sáčků nebo sušených čajových listů a má řadu výhod. Čajové listy jsou totiž bohaté na dusík, fosfor, draslík a mnoho dalších důležitých minerálních látek, které jsou nezbytné pro zdravý růst rostlin. Při použití výluhu z čajových listů (nebo jiného domácího odpadu) jako hnojiva pro okurky jsou tyto látky uvolněny do půdy a vaše oblíbená zelenina je tedy může snadno využít pro svůj růst a vydatné nasazování plodů.
Jak aplikovat hnojení čajem
Existuje několik způsobů, jak použít výluh z čajových listů jako hnojivo pro vaše okurky. Nejjednodušší je asi použití výluhu z čajových sáčků. Pokud máte doma použité (ne nutně) čajové sáčky, nechte je namočené v nádobě s vodou po dobu 24 hodin. Po 24 hodinách sáčky vytáhněte a použijte vodu jako hnojivo pro okurky. Tento postup opakujte jednou týdně. Můžete také připravit výluh z čajových listů:
- Nasbírejte sušené čajové listy.
- Dejte 1 šálek sušených čajových listů do vhodné nádoby a zalijte vodou (4 šálky).
- Vařte tuto směs 15 minut.
- Nechte ji vychladnout a následně sceďte.
- Použijte hotový výluh jako hnojivo pro okurky.
- Opakujte tento postup jednou týdně.
Je však vždy důležité si uvědomit, že příliš mnoho hnojení může mít na růst vašich okurek spíše negativní účinky. Proto je důležité dodržovat doporučené dávkování a postupovat opatrně. Hnojení okurek výluhem z čajových listů je vynikající způsobem, jak jim dodat všechny potřebné živiny poměrně levně, ovšem pokud se odchýlíte od stanoveného postupu, můžete jim nechtěně i ublížit a velkou úrodu se tak připravit. Připravit si však může i jiné osvědčené tekuté hnojivo, díky němuž okurky porostou dvakrát rychleji a nikdy neonemocní.
Na chudých půdách čaj nestačí
Pokud nemáte to štěstí na opravdu úrodnou černozem a kompost se vám také letos příliš nevyvedl, pak vám nejspíš nebude pouhý výluh z čajových listů stačit. V takovém případě je mnohem lepší sáhnout po dřevěném popelu. Ten je doslova naboostovaný mnoha důležitými minerálními látkami, včetně draslíku, fosforu a vápníku, které jsou nezbytné pro zdravý růst rostlin. Výluh z dřevěného popela tedy může pomoci zlepšit půdu a podpořit tak správný růst okurek.
Jak ho aplikovat? Pokud máte dostatek popela z dřeva, můžete ho přímo přidat do půdy. Jednoduše ho zapracujte okolo kořenů rostlin a a zalijte vodou. Tento postup opakujte jednou za 2 až 3 týdny. Popel je však také možné zalít vodou, nechat 24 hodin odstát a ráno zalít okurky vzniklým výluhem.