Zvyšte výnos rajčat, paprik a okurek: Kombinace humátu draselného a jódu

Jen dvě osvědčená přírodní hnojiva stačí k tomu, aby vaši zeleninovou zahradu perfektně vyživila. Musíte se však naučit je správně kombinovat.

rajčata zdravá plodina i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Pěstování rajčat, paprik a okurek může být pro zahrádkáře uspokojivou, ale zároveň náročnou činností. Dosažení bohaté úrody této oblíbené zeleniny vyžaduje mnoho úsilí – všechny práci na zahradě totiž musíte mnohdy podřídit právě výživovým potřebám své plodové zeleniny a také jejímu celkovému zdravotnímu stavu. Pokud však vsadíte na ta správná hnojiva, můžete si velkou spoustu problémů jednoduše ušetřit. Jedním z účinných a přirozených přístupů ke zvýšení výnosů těchto plodin je využití kombinace hnojení humátem draselným a jódem.

Synergie humátu draselného a jódu

Humát draselný (přírodní sloučenina odvozená od kyseliny huminové) je známý svou schopností zlepšovat strukturu půdy, zvyšovat dostupnost živin a stimulovat růst rostlin. V kombinaci s jódem, stopovým prvkem klíčovým pro vývoj rostlin, vytváří silnou směs, která podporuje pevné zdraví veškeré zeleně, její odolnost vůči chorobám a v konečném důsledku i vyšší výnosy.

Průvodce hnojením humátem draselným a jódem

Začněte nalitím 1 litru libovolného druhu mléka (nejlépe s vysokým obsahem tuku) do kbelíku. Do mléka přidejte 0,5 polévkové lžíce jódu. Nakonec do směsi přimíchejte 3 až 5 polévkových lžic humátu draselného. Poté přilijte 10 litrů vody a obsah důkladně promíchejte. Tento roztok bohatý na živiny vytvoří základ vašeho prvního hnojiva. Připravenou směs jemně nastříkejte na listy rajčat, paprik a okurek. Toto první ošetření působí jako ochranný štít proti chorobám, které mohou bránit růstu rostlin a tvorbě plodů.

Pro dosažení optimálních výsledků aplikujte tento hnojivý roztok každé 1 až 2 týdny. Mezitím byste však svým rostlinám měli dopřát ještě další booster. V lékárně si pořiďte ty nejlevnější hořčíkové tablety. Rozdrťte jednu tabletu a rozpusťte ji v 1 litru vody, poté do roztoku přidejte 1 polévkovou lžíci granulovaného hnoje (jakéhokoliv), nechte rozpustit a důkladně promíchejte. Nakonec vše přeceďte a opět použijte jako postřik, a to nejlépe 3 až 4 dny po prvním ošetření.

Zvyšte výnos rajčat, paprik a okurek: Pomůže kombinace účinných látek iZdroj fotografie: Freepik

Hnojení zeleniny kyselinou citronovou

Pokud už vám vaše rajčatové, paprikové nebo okurkové keře začínají žloutnout, měl byste k nim jako první aplikovat docela jinou látku – kyselinu citronovou. Všem totiž vyhovuje mírně kyselé pH a právě tahle kyselina ho dokáže zajistit. Je však třeba ji používat správně. A jak na to? Nejdříve smíchejte kyselinu citronovou s vodou ve správném poměru. Rozpusťte 1 až 2 lžičky kyseliny citronové v 4 litrech vody. Toto množství můžete upravit podle potřeby a velikosti své zahrady.

Poté roztok použijte jako zálivku. Postupujte opatrně, abyste své rostliny nepřelili nebo nepřehnojili. Poté aplikujte kyselinu citronovou jako hnojivo asi jednou za 2 až 4 týdny, v závislosti na stavu rostlin a půdy. Pamatujte si také, že je vždy dobré provést zkoušku na malém množství rostlin, abyste si ověřili, jak budou reagovat. A pokud vaše okurky či rajčata napadla obávaná plíseň okurková, nezapomeňte proti ní vhodně zakročit.

Co je to plíseň okurková, jak ji poznat a jak se tato nemoc okurek šíří

Jaké jsou vaše triky pro pozdně letní péči o zeleninu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články