Slupky z česneku rozhodně nejsou bezcenným odpadem, který by měl skončit v koši. Naopak, na zahradě je ještě využijete mnoha způsoby.
Česnekové slupky se podle webu Agrokbtrade ukazují být nepostradatelným spojencem v přirozené péči o zahrady, od odpuzování škůdců přes hnojivo až po ochranné opatření proti nežádoucím volně žijícím živočichům. Určitě je tedy nevyhazujte.
Přírodní prostředek proti škůdcům
Účinné sloučeniny obsažené v česneku mají nejen impozantní chuť, ale působí také jako přírodní repelent proti řadě zahradních škůdců, jako jsou například mšice a roztoči, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve. Rozdrcením slupek a jejich rozprostřením kolem rostlin vytvoříte bariéru, které se škůdci velmi pravděpodobně vyhnou, jak jsem se sama přesvědčila.
Výroba ochranného postřiku
Někdy to však stačit nemusí, a proto je třeba povolat do boje o něco silnější kalibr. „Povařením 100 g slupek v 1 litru vody vznikne účinný odvar, který lze po ochlazení a scezení nastříkat na listy rostlin. Je obzvláště účinný při prevenci houbových chorob a napadení škůdci, kteří sají jejich mízu,“ radí čtenářka Hana H. z Uherského Ostrohu.
Hnojivo bohaté na živiny
Česnekové slupky jsou pokladnicí základních živin, včetně dusíku, draslíku a fosforu, životně důležitých pro zdraví rostlin. Tyto živiny přispívají k celkové úrodnosti půdy a podporují zdravý růst rostliny. Začleněním rozdrcených česnekových slupek do půdy tak podle webu NašeZahrada nejen recyklujete odpad, ale také obohacujete ekosystém své zahrady.
A v neposlední řadě slouží také jako šikovný mulč – to byste jich ovšem museli mít k dispozici opravdu hodně. Pokud tedy hledáte nápady na udržitelné zahradničení, můžete klidně začít právě tady.
Namočením 100 g slupek do vody na 24 hodin pak získáte roztok bohatý na prospěšné látky, který je ideální pro zalévání rostlin (doporučuji frekvenci každé dva týdny). Toto tekuté zlato podporuje růst rostlin a zlepšuje jejich odolnost, což se na zahradě rozhodně hodí.