Se zapalováním různých materiálů na zahradě opatrně, hrozí pokuta

Jedním z typických jarních úkonů na zahradě je pálení biologického odpadu. Buďte ale opatrní, zapálení hromady mokré trávy se trestá.

Pokuta až 150 000 Kč: Pálení listů si raději velmi dobře rozmyslete i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Příchod teplého počasí láká ven nejednoho zahrádkáře. Po předlouhé zimě, kdy jen vzpomínám na předchozí sezónu, co se dařilo a nedařilo a jaké plodiny vysadím letos, je to vítaná změna. K typickým úkonům patří v tomto období i úklid zahrady. Buďte ale opatrní a dobře si promýšlejte všechny své kroky. Za neuvážlivé chování totiž hrozí poměrně vysoká pokuta, která číhá na každého nadšence venkovních aktivit.

Češi jsou národem zahrádkářů

Mít kousek půdy jen sám pro sebe není v České republice žádná výjimka a když už lidé žijí v bytě, najdou útěchu na chatě. „Já mám rád svůj klid a dům bych nechtěl. S manželkou jsme si ale pořídili malou chatičku, kde máme i zahrádku a úplně nám to vyhovuje a stačí,“ napsal náš čtenář pan Ivoš H. z Kojetína. Ovšem i když vlastnictví pozemku přináší mnohým radost a požitek, jsou s tím spojeny také povinnosti.

Web iRozhlas varuje, že ze zákona má každý povinnost pečovat o pozemek tak, aby neznečišťoval půdu a vyhýbal se šíření plevele. Konkrétně velmi invazivní druhy, jako je například bolševník velkolepý, o kterém Chalupáři-Zahrádkáři psali, může způsobit závažné škody a šťáva z listů působí poleptání pokožky. Je tak zdraví ohrožující jak pro lidi, tak i pro zvířata.

Máte septik či žumpu?

I žumpa má svá pravidla: Pokuta až 20 000 Kč aneb jak se jí vyhnout

Šíření plevele zákon trestá

Běžná údržba vyžaduje také sečení trávníku. Je to jeden ze způsobů, jak šíření plevele regulovat. Pokuty se rozhodně nemusíte obávat, když na zahradě najdete jednotlivé kousky plevele, důležité je s nimi bojovat. A v případě, že se vám to dlouhodobě nedaří, je možné požádat o pomoc také stát, který jej na vlastní náklady odstraní, informuje web Deník.

pálení listí iZdroj fotografie: Pixabay
Jaro je asi nejkrásnějším ročním obdobím. Je spojeno s prací na zahradě. Pozor ale, hrozí pokuta až ve výši 150 000 Kč

Mokrá tráva musí proschnout

Vysoké pokuty jsou ovšem reálné v případě, že byste zapálili hromadu mokré trávy či jiného biologického odpadu. Chalupáři-Zahrádkáři informovali, že nejnižší sazba je pokuta ve výši 500 KčV nejhorším případě však hrozí až 150 000 Kč. V takové výši ovšem bývá udělována jen výjimečně. Regulovaný a ideálně ohraničený oheň můžete na svém pozemku zapálit se suchým materiálem a zajistit jeho důkladné uhašení.

Jak bojujete s plevelem na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články