Jak doma otestovat semínka: Ke kontrole jejich kvality postačí sklenice s vodou

U starých semen nemusí být klíčivost zaručena. Pokud chcete vědět, na čem jste, proveďte jednoduchý test s vodou.

Jak doma otestovat semínka: Ke kontrole jejich kvality postačí sklenice i Zdroj fotografie: Kagor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Domácí testování životaschopnosti semen je pro každého zahrádkáře nezbytným krokem, který vám umožní zjistit kvalitu semen předtím, než věnujete čas a prostředky na jejich výsev, jak tvrdí web ČeskéStavby. Tím se zajistí, že budou zaseta pouze životaschopná semena, což zvýší efektivitu výsadby a v konečném důsledku i výnosy vaší zahrady.

Jednoduchý a účinný test

A jak životaschopnost vašeho výsevního materiálu otestovat? Stačí vám jen málo. Naplňte průhlednou sklenici vodou o pokojové teplotě. Poté do ní vhoďte semínka a nechte je 10-15 minut odstát. Pozorujte, která semena plavou a která se potápějí.

Semena, která plavou, obvykle nejsou životaschopná a měla by být vyřazena, protože plavání často znamená nedostatečnou hustotu v důsledku vnitřního poškození nebo dehydratace. Naopak semena, která klesnou ke dnu, jsou pravděpodobně životaschopná a lze je usušit a uskladnit pro budoucí použití nebo ihned zasadit, jak radí web ZooVega.

Test solným roztokem: Pro větší přesnost

Tato metoda využívá princip hustoty a celistvosti semen. Životaschopná semena jsou obecně hustší a klesají ke dnu díky své neporušené struktuře a obsahu vlhkosti. Sůl ovšem poměry v roztoku trochu mění, takže klíčivá a neklíčivá semena vyřadí ještě o něco spolehlivěji (někdy totiž v obyčejné vodě klesnou ke dnu i ta, která už příliš životaschopná nejsou – se solí se vám to ale podle mých zkušeností zaručeně nestane).

Aktivní uhlí je pomocník za hubičku. Nastartuje klíčení a ochrání semínka před chorobami

Jak na to? Rozmíchejte jednu čajovou lžičku soli ve 200 ml čisté vody. Poté namočte semena do roztoku slané vody na 15 minut. Nakonec opět vyjměte a vyhoďte všechna, která plavou. Tento test pomáhá nejen určit životaschopnost semen, ale také je očistit od povrchových nečistot a potenciálních patogenů. Váš výsev tak bude zase o něco málo úspěšnější.

Pokud jste doma našli stará semínka, neměli byste je bezmyšlenkovitě vysévat. Nejdříve si ověřte, jestli ještě zvládnou vyklíčit. iZdroj fotografie: Unsplash
Pokud jste doma našli stará semínka, neměli byste je bezmyšlenkovitě vysévat. Nejdříve si ověřte, jestli ještě zvládnou vyklíčit

Použití manganistanu draselného

Pro opravdu důkladnou kontrolu lze místo soli použít několik krystalků manganistanu draselného a postupovat stejným způsobem. „Tento test nepoužívejte u semen pokrytých živnou nebo ochrannou vrstvou, protože chemikálie mohou tyto prospěšné vlastnosti odstranit,“ radí na závěr zahradník Zbyšek K. z Protivína, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři nedávno poradil i s pěstováním sazenic jako takovým. Co do živin pak naše redakce doporučuje třeba oblíbenou kyselinu jantarovou.

Test klíčivosti semen krok za krokem

Jak testujete klíčivost semen vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články