Na českých zahradách se rozšířila nebezpečná rostlina: Klejicha hedvábná negativně ovlivňuje úrodu

Klejicha hedvábná na zahradu nepatří, i když to málo lidí ví. Je nutné tuto zelenou hrozbu omezit a ochránit přírodu okolo nás.

i Zdroj fotografie: Tangopaso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Navzdory svému nevinnému názvu, který by mohl vyvolat představu spíše jemného hedvábí než zahradního vetřelce, se tato rostlina ukazuje být v místních ekosystémech hrozivým nepřítelem, který aktuálně trápí zejména úrodné vinice na Pálavě.

Nebezpečné šíření klejichy hedvábné

Klejicha hedvábná (Asclepias syriaca) patří podle webu Aphis do skupiny okrasných, medonosných bylin, které mnozí Češi s láskou pěstují na svých zahrádkách, aniž by si často uvědomovali její temnou stránku. Jakmile se totiž v nějaké oblasti usadí, vykazuje tato rostlina pozoruhodnou odolnost a poněkud znepokojivou schopnost rychlého šíření. Při nevhodném narušení – třeba posečením – reaguje totiž bujným vegetativním růstem. Po odkvětu pak do okolí vysílá velké množství dobře klíčících semen.

Mravenci v bytě na podlaze

Mravenčí invazi v domácnosti zničí trochu kyseliny borité

Ačkoli kdysi mohla být klejicha hedvábná oblíbenou okrasnou bylinou, nyní vychází najevo její temnější stránka. iZdroj fotografie: Pixabay
Ačkoli kdysi mohla být klejicha hedvábná oblíbenou okrasnou bylinou, nyní vychází najevo její temnější stránka.

Nežádoucí účinky na vinice

Vliv klejichy se u nás aktuálně nejvíce projevuje zejména na vinicích v oblasti Pálavy. Vinaři bijí na poplach, protože invazivní růst hrozí ohrozit kvalitu i množství sklizně hroznů. Jak se rostlina proplétá s vinnou révou, odčerpává živiny a sluneční světlo, což jsou klíčové zdroje, které hrozny ke svému plnému rozvoji nezbytně potřebují.

Hrozba nejen pro biologickou rozmanitost

Kromě vinic představuje klejicha i širší ekologickou hrozbu. Její rychlé šíření může vést k vytlačení původní flóry a narušení místních biotopů volně žijících živočichů. Poškození biodiverzity pak může vést k dlouhodobým ekologickým změnám, které je obtížné, ne-li nemožné zvrátit, jak potvrzuje i web Fao.

Zastavte invazi ploštic, která se nevyhnutelně snaží nastěhovat k vám domů. Postačí vám k tomu 3 skromné triky

Vliv klejichy se u nás aktuálně nejvíce projevuje zejména na vinicích v oblasti Pálavy. iZdroj fotografie: Pixabay
Vliv klejichy se u nás aktuálně nejvíce projevuje zejména na vinicích v oblasti Pálavy.

Objevují se také obavy z možných účinků rostliny na lidské zdraví, i když ty jsou v současné době zdokumentované spíše chabě. Jako varování to však postačí. Pokud tedy tuto rostlinu na zahradě máte, zlikvidujete ji – i když se tváří neškodně. Nejúčinnější jsou systémové herbicidy, jakkoliv bývá jejich použití mnohdy spíše kontroverzní. V případě klejichy je však jejich aplikace rozhodně na místě. A pozor dejte i na pokutu za jiné invazivní druhy, o níž už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.

Jakou nebezpečnou rostlinu už jste na zahradě někdy měli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články