Pokud se mravenci na zahradě usídlí tam, kde nemají, pak proti nim nemusíte bojovat chemií. Existuje i účinné přírodní řešení.
Pokud se nechcete potýkat s množstvím mravenců, kteří se usadili na nevhodných místech, zakročte proti nim domácími prostředky. Na pomoc vám přijde třeba jedlá soda, univerzální látka používaná v domácnosti i na zahradě. Slouží jako přísada do potravin, hnojivo pro rostliny a účinný čisticí prostředek. Zdá se, že neexistuje sféra, kde by se tento prášek nevyužíval. Ale věděli jste, že ji nemají rádi ani mravenci?
Jedlou sodou proti mravencům
Mají v těle totiž kyselinu, která reaguje se sodou přímo bouřlivě, což při konzumaci této látky jednoduše vede k jejich úhynu. Chcete-li se mravenců zbavit, stačí posypat mraveniště sodou a přikrýt ho plastovou fólií nebo polyethylenem. To lze provést přes noc a do rána budou mravenci pryč. Stačí tři minuty a problém s mravenci je vyřešen.
Kromě toho lze sodu použít jako roztok smíchaný s vodou, a to samozřejmě ve formě postřiku. K postřiku rostlin lze použít roztok sestávající z 25 gramů sody na 5 litrů vody. Pro rostliny je zcela bezpečný, ovšem pro hmyz (jakýkoli) škodlivý, takže na to při jeho aplikaci pamatujte. Další účinnou směsí je soda v kombinaci se solí, kterou lze posypat okolí ovocných stromů a další místa, kde se mravenci často vyskytují. A proti mšicím můžete použít postřik s pálivou paprikou.
Jak vlastně soda funguje
Schopnost jedlé sody odpuzovat mravence je dána jejími chemickými vlastnostmi a reakcí, kterou vyvolává v jejich tělech. Když se mravenci dostanou do kontaktu se sodou, naruší se rovnováha pH v jejich těle a vyvolá v nich reakci kyseliny. Při této reakci vzniká plynný oxid uhličitý, který se v mravencích hromadí, a nakonec je zahubí. Soda tak působí jako přírodní a ekologický prostředek pro eliminaci tohoto mnohdy obtížného hmyzu, který může být při pravidelné aplikaci velmi dobrou alternativou ke škodlivým chemickým pesticidům.
Kromě vlastností odpuzujících mravence má soda i další výhody pro použití doma i v zahradě. Při použití ve formě listového postřiku může například pomoci v boji proti houbovým chorobám na rostlinách, jako je například plíseň. Její alkalická povaha totiž vytváří nepříznivé prostředí pro růst hub, takže se na vaší úrodě hned tak neobjeví. Kromě toho ji lze použít i k čištění zahradnického nářadí, odstraňování skvrn z květináčů a nádob a dokonce i k neutralizaci zápachu (například z bot).
Co byste ještě měli vědět
Myslete však na to, že ačkoli může být jedlá soda účinným řešením pro boj s mravenci a péči o rostliny, měla by se vždy používat uvážlivě a s mírou. Její nadměrná aplikace totiž může změnit rovnováhu pH půdy a ovlivnit celkový zdravotní stav rostlin. Pokud tedy na mravence v krátkém čase nezabere, měli byste místo ní použít něco jiného a účinnějšího. Jinak vám může na zahradě způsobit více škody než užitku. Na mravence platí například vařící voda nebo cukr kombinovaný s kyselinou boritou (pokud ještě doma najdete její staré zásoby).