6 překvapivých důvodů, proč čůrat na zahradě: Moč zničí plevel, odežene i škůdce

Moč může být na zahradě opravdu cenným pomocníkem. Stačí jen vědět, jak ji správně použít. Příjemně vás překvapí.

6 důvodů, proč čůrat na zahradě i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Když si představíte moč na zahradě, obvykle si ji spojíte se zvířaty, která si značkují své teritorium a poškozují přitom trávník a záhony. Ukazuje se však, že tato mnohdy zavrhovaná tekutina může mít za jiných okolností docela užitečné využití. Zde je šest způsobů, jak ji aplikovat při péči o vaši zahradu.

1. Zahradě dodá dusík

Ačkoli to na první pohled může znít poněkud odpudivě, využití moči na zahradě se vyplatí. Slouží totiž jako přírodní hnojivo. Obsahuje vysokou koncentraci dusíku, který rostliny potřebují pro správný růst. Moč jednoho člověka by stačila na celoroční hnojení 400 metrů čtverečních. Pokud chcete tuto metodu použít, měli byste moč zředit vodou v poměru 1:20. Dávejte pozor, abyste roztok při zalévání nestříkali na listy.

2. Obnoví vyčerpanou zeminu

Kromě dusíku obsahuje moč také draslík a fosfor, které mohou pomoci obohatit půdu vyčerpanou nadměrným využíváním. V takovém případě ji aplikujte jako hnojivo na podzim, aniž byste ji ředili. Po použití tohoto triku pokryjte půdu kompostem, mulčem nebo listím, abyste jí dodali další živiny.

3. Likvidace plevelu na jedničku

Neředěnou moč lze nalít přímo na plevel. Nežádoucí rostliny nejprve zežloutnou a poté zcela uschnou.

6 důvodů, proč čůrat na zahradě iZdroj fotografie: SuSanA Secretariat / Creative Commons / CC BY-SA

4. Moč vás zbaví i houbových chorob

Kyselina močová však také pomáhá v boji proti houbovým chorobám a plísním. Močí zředěnou vodou v poměru 1:1 můžete postříkat napadené keře a menší rostliny. Je však důležité aplikovat roztok pouze na postižená místa, celoplošný postřik by mohl zeleni spíše uškodit.

5. Moč také urychlí kompostování

Proces kompostování může trvat poměrně dlouho, ale použitím moči jej můžete urychlit, a to díky kyselině močové obsažené v moči. Nejlepší je využít ranní moč, protože obsahuje nejvyšší koncentraci kyseliny močové. Po vymočení ji jednoduše přidejte do hromady kompostu. Kyselina pomůže snížit obsah uhlíku v hromadě kompostu, čímž urychlí jeho rozklad.

6. Odradí také nechtěné návštěvníky

Lidská moč funguje podobně jako psí nebo kočičí a může odradit některá menší zvířata od návštěvy vaší zahrady. Zastánci této metody tvrdí, že pomáhá proti kočkám, liškám, králíkům a dokonce i proti srnčí zvěři.

Jak na pěstování květáku, které se zaručeně vždy podaří iZdroj fotografie: pdbreen / Creative Commons / CC BY-2.0

Použít můžete i močovinu

Nechce se vám na zahradě používat přírodní moč? Pak vsaďte na její zpracovanou podobu alias močovinu. Jednoduše ji rozhoďte po zahradě. Můžete ji buď rozptýlit ručně, nebo ji aplikovat pomocí rozptylovacího stroje. Dbejte na to, aby se hnojivo nedostalo příliš blízko k rostlinám – tak předejdete jejich poškození. Po aplikaci močoviny zahradu důkladně zalijte.

Tím pomůžete hnojivo rozpustit a zajistíte jeho lepší absorpci do půdy. Ovšem myslete na to, že močovina dokáže zvýšit pH půdy, což může negativně ovlivnit některé druhy rostlin, které preferují kyselé půdní podmínky. Těm proto dopřejte jiný zdroj živin.

Jak svou zahradu hnojíte v sezóně i mimo ni vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články