Naši předkové měli podle všeho mnohem více odpočinku, než my dnes – například v neděli nemohli dělat celou řadu věcí.
V historii se kolem praní prádla v neděli vytvořila celá řada pověr. Tento systém víry se později rozšířil nejen na praní, ale i na činnosti, jako je holení, vyšívání, učení, úklid a další. Kořeny těchto pověr spočívají v náboženském významu neděle – dne, kdy byl vzkříšen Ježíš Kristus a přinesl tak spásu a radost celému lidstvu.
Proč neprat prádlo v neděli
Tato tradice vycházela podle webu FaceDobra z přesvědčení, že zabývat se praním prádla v tento posvátný den je nevhodné nebo neuctivé. Neděle byla a stále je v mnoha kulturách a náboženstvích uctívána jako den odpočinku a duchovního povznesení.
Pravdou však zůstává, že praní prádla v neděli nemá žádné hrozivé následky. Církev vybízí k tomu, abychom si v tento den odpočinuli od namáhavé fyzické práce a věnovali se Pánu. Zdůrazňuje se návštěva kostela, účast na božské liturgii a obětování modliteb. Ale pokud z nějakého důvodu přece jen něco vyprat musíte, nic hrozného se nestane. To říkala i moje babička.
Kde se vzala tahle pověra
Zákaz praní prádla v neděli pravděpodobně vznikl v době, kdy většina každodenních úkonů vyžadovala značné úsilí a čas. V našem moderním, inovativním světě se však praní prádla stalo jednoduchým, bezpečným a časově nenáročným procesem. S příchodem praček a dalších moderních vymožeností lze nyní domácí práce, které dříve zabraly hodiny, zvládnout rychle a bez námahy (což určitě každý potvrdí).
V současné společnosti došlo k pozoruhodnému posunu v pohledu na pověry spojené s nedělními povinnostmi. Mnozí lidé se nyní přiklánějí k tomu, že je třeba tyto pověry považovat spíše za zastaralé relikty než za pevná pravidla, která je třeba dodržovat. Proto již dnes nejsou praní prádla nebo domácí práce provozované ve většině komunit považovány za tabu.
Jak strávit neděli
Lidé si nyní mohou svobodně rozvrhnout čas podle svých osobních preferencí a pohodlí. Namísto striktního dodržování starých pověr tak často využívají neděli spíše k odpočinku, věnují se svým koníčkům, tráví čas s rodinou nebo se věnují činnostem, které je baví, například čtení zajímavé knihy. A to je rozhodně dobře.
Na Velikonoce se pověry drží
V naší tradici se mnohem častěji mluví o zákazu praní prádla na Velký pátek, protože by se podle tradice pralo v Kristově krvi. Ovšem v tento den se toho nesmělo dělat mnohem víc, jak připomíná web iDnes. Stačí si jen vzpomenout na rčení: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.“ Chalupáři-Zahrádkáři také upozornili na pověru související se sázením květin i na nebezpečí zanechávání klíčů v zámku.