I cukr je pomocníkem rostlin: Pokojovky vyživí, těm ve váze prodlouží životnost

Řezané květiny patří do každého domu, ale jakmile je umístíte do vázy, začíná jim doslova odtikávat čas. Podpořte je díky cukru.

i Zdroj fotografie: / Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Řezané květiny jsou nádhernou výzdobou každého interiéru, ale bohužel už po pár dnech mohou ztratit svou krásu a čerstvost. Existuje však několik triků, díky nimž můžete prodloužit jejich životnost a užít si je tak mnohem déle. Jedním z nich je přidání cukru do vody, což může být pro mnohé milovníky kytic velké překvapení.

Seřezávat, seřezávat, seřezávat

Prvním a základním pravidlem pro udržení čerstvých květin je pravidelné seřezávání stonků. Stonky je třeba seřezávat ostrým nožem pod tekoucí vlažnou vodou (jen tak se do nich nedostane příliš mnoho vzduchu). Řežte je šikmo, přibližně pod úhlem 45 stupňů, abyste co nejvíce zvětšili plochu řezu a umožnili tak dostatečný přísun vody a živin. Zbavit byste se měli asi 1 až 2 centimetrů. Zároveň také zbavte stonek i všech listů, které by mohly zůstat ve vodě a zahnívat. Tento proces opakujte při každém vyměňování vody.

Správná teplota a množství vody

Voda ve váze by měla být vlažná nebo pokojové teploty, ale zejména čerstvá. Je proto důležité vyměňovat ji každý den nebo nejhůře každé dva dny. Dbejte na to, aby byl namočen jen stonek a ne listy, protože ty mohou rychle začít hnít. U většiny druhů květin se doporučuje, aby voda sahala přibližně do 2/3 stonku, ale například takové růže, potřebují více vody (přibližně do 3/4 stonku). Chryzantémy a gerbery zase potřebují vody o něco méně, jen do výšky 2 – 3 cm od konce stonku.

Jak udržet řezané květiny mnohem déle čerstvé díky cukru iZdroj fotografie: Depositphotos

Cukr pro prodloužení životnosti květin

Cukr je pro řezané květiny velmi dobrým a především snadno dostupným zdrojem živin. A jak ho použít? Jednoduše rozpusťte půl lžičky cukru v 500 ml vody a použijte jako vodu do vázy. Cukr nezapomeňte při každé výměně vody opět doplnit.

Jak ještě povzbudit řezané květiny

Kromě těchto základních kroků můžete vyzkoušet několik babských rad, které vám také mohou pomoci prodloužit životnost květin ve váze.

  • Měděná mince nebo dřevěné uhlí ve váze zabraňují množení bakterií a tvorbě plísní.
  • Hnití stonků pomůže zastavit stroužek česneku.
  • Vlažný zelený čaj vzpruží vaši kytici, i když už začíná uvadat.
  • Rozdrcená pilulka Aspirinu vložená do vázy udrží květiny dlouho čerstvé.
  • Růže z kytice je možné po odkvětu nechat zakořenit díky jednoduchému triku.
Jak udržet květiny ve váze dlouho čerstvé iZdroj fotografie: Freepik

Jak vyrobit domácí výživu pro květiny

V obchodech je samozřejmě k dostání výživa určená pro květiny ve váze. Ovšem stejně jednoduše si ji můžete vyrobit i doma.

Co budete potřebovat:

  • 2 lžíce bílého octa
  • 2 lžíce cukru
  • 1 litr vlažné vody

Smíchejte bílý ocet a cukr v mělké misce, dokud se cukr nerozpustí. Poté tuto výživu použijte místo běžné vody, kterou byste jinak naplnili vázu. Tento recept je vhodný pro většinu druhů květin. Cukr dodá květinám energii, zatímco ocet pomůže zabránit růstu bakterií ve vodě a prodlouží trvanlivost květin.

Jaké jsou vaše triky při péči o řezané květiny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články