Ručníky měkké a nadýchané jako obláček: Lektvar starých hospodyněk z octa a sody

Soda může pomoci odstranit skvrny a zároveň zvýšit bělost textilu. Stačí jen vsadit na její správnou aplikaci společně s octem.

i Zdroj fotografie: Gindcheoutarkoadf OK / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Časté praní může bílé tkaniny postupně zcela zničit – a to i když se snažíte dávat pozor. Začínají matnět nebo dokonce žloutnout. U ručníků je zase ve hře jejich měkkost a nadýchanost. Ve většině případů to však naštěstí neznamená jejich definitivní zničení – s mnoha těmito problémy si dokáže poradit třeba obyčejná soda.

Jak omladit ručníky sodou a octem

Pro bělejší a nadýchanější ručníky můžete podle návodu z webu SpektrumZdraví použít i jedlou sodu. Stačí přidat půl šálku do běžného pracího prostředku a vyprat je jako obvykle. Tato ingredience je zanechá nejenom sněhobíle čisté, ale také příjemně hebké na dotek. Prádlo se však vždy snažte vyprat na co nejvyšší teplotu – jedině tak bude moci jedlá soda působit skutečně na maximum. Ještě lepší pak bude, když místo aviváže použijete ocet. Uvidíte, že své ručníky po takové kúře ani nepoznáte.

Dejte však při tom pozor, jaké prádlo perete, jak upozorňuje iDnes. Bavlněné prádlo vydrží i vyvářku, což zesílí čisticí účinek opravdu maximálně. Naproti tomu syntetické materiály vyžadují šetrnější přístup, při kterém by teplota praní neměla nepřekročit 40 °C – pro ně se tedy soda nehodí. Ale určitě pochodíte s hořčicí.

Obnovení zářivé bělosti záclon, jenž zežloutly jako starý hadr

Babičky měly mnoho domácích triků na čištění ručníků a jedním z nich bylo používání sody. Se skvrnami si skvěle poradí. iZdroj fotografie: Freepik
Babičky měly mnoho domácích triků na čištění ručníků a jedním z nich bylo používání sody. Se skvrnami si skvěle poradí.

Bělení prádla na japonský způsob

Tato metoda byla poprvé zaznamenána v Japonsku (a není divu, tamější lidé si na čistotu opravdu potrpí), ovšem velmi rychle se rozšířila do běžných evropských domácností. Celý proces začíná ponořením bílých kuchyňských ručníků (nebo jakéhokoli bílého prádla, které potřebuje omladit) do směsi 10 litrů horké vody, dvou lžic suché hořčice, jedné lžíce rostlinného oleje a půl lžíce octa.

Tato silná směs ingrediencí, z nichž každá má v této čisticí symfonii svou důležitou roli, se nechá působit asi 12 hodin. Hořčice působí jako přírodní čisticí prostředek, který rozkládá mastnotu a špínu, zatímco ocet prádlo rozjasňuje a olej dodává tkanině jemnou hebkost. Po namočení a následném vyprání na běžně používaný program bude vaše prádlo nejen dokonale bílé, ale také svěží a příjemně vonící – a to i bez použití aviváže.

Utěrky je možné perfektně vybělit

I nejšpinavější utěrka se bude zase podobat té nové: Zařídí to kombinace soli a bělidla

Měkké a hebké ručníky jsou snem každé správné hospodyňky. Není třeba si lámat hlavu – skvěle pomůže obyčejný ocet. iZdroj fotografie: 豊崎勤 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
Měkké a hebké ručníky jsou snem každé správné hospodyňky. Není třeba si lámat hlavu – skvěle pomůže obyčejný ocet se sodou.

A co si počít se skvrnami? S tím nám poradila čtenářka Lucie N. ze Stříbra: „Každou skvrnu namočte a pak posypte solí – klidně tak prádlo můžete hodit i do koše a vyprat ho až potom. Tahle metoda funguje skoro vždycky.“ Mimochodem – Chalupáři-Zahrádkáři ji doporučují i jako skvělý booster při pěstování sazenic.

Jaké jsou vaše osvědčené metody pro praní ručníků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články