Vyrobit si kapkovou závlahu není vůbec těžké. Pokud to uchopíte za ten správný konec, zvládnete to jen za použití domácího odpadu.
Když v létě praží slunce, vaše tak pečlivě opečovávané rostliny mnohdy rostliny žízní po vodě. Nemusíte se však bát, že by třeba během vaši dovolené definitivně uschly, protože existuje jednoduché a důmyslné řešení, které jim zajistí to správné množství vody: kapková závlaha. A to klidně i ta vyrobená podomácku – tu doporučuje i web iReceptář.
Jak na domácí kapkovou závlahu
K výrobě tohoto šikovného pomocníka stačí jen plastová láhev a trocha vynalézavosti. Pro začátek si připravte tyto suroviny:
- Plastová láhev, nejlépe o objemu 1,5-2 litry.
- Provázek
- Tenká hadice
- Drát
- Nářadí
Začněte tím, že uprostřed víčka láhve vytvoříte otvor. Tento otvor by měl mít přibližně stejný průměr jako hadice a měl by umožnit její opravdu těsný průchod (tak, aby voda skrz tyto místo co nejméně unikala ven). Poté zkraťte hadici a provázek ustřihněte na délku téměř dvojnásobnou, než je délka láhve. Provázek by měl být o něco delší než hadice a měl by jí procházet. Jeden konec hadice bude umístěn u dna láhve, zatímco druhý konec bude viset nad půdou.
Pomocí kousku drátu provlékněte jeden konec provázku hadicí a vložte ji do otvoru v uzávěru láhve. Naplňte láhev vodou tak, aby byla hadice ponořená, a poté pevně našroubujte uzávěr. Poté pomocí drátu vytvořte kolem hadice spirálu a zajistěte ji na místě (jeden konec drátu připevněte k plastové láhvi).
Otestujte systém – je to třeba
Opatrně převraťte plastovou láhev dnem vzhůru a stiskněte ji, aby se voda dostala do hadice. Sledujte úroveň vlhkosti provázku uvnitř hadice – a v případě potřeby ho vyměňte za ten s větší (nebo naopak menší) savostí, jak doporučuje web TakToJeNášSvět. Nakonec jen uložte plastovou láhev do blízkosti rostliny, kterou chcete zavlažovat, a nechte systém kapkové závlahy pracovat. Další tipy a triky pro „líné zavlažování“ popsali Chalupáři-Zahrádkáři zde.