Už žádní slimáci na zahradě: Stačí použít měděné plíšky, na záhon už nepáchnou

Boj proti slimákům a plžům na zahradě vyžaduje mnohostranný přístup. Měděné bariéry vám mohou velmi dobře pomoci.

Už žádní slimáci na zahradě: Stačí použít měď a na záhon už nepáchnou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Slimáci a hlemýždi jsou plži, kteří patří mezi měkkýše (Mollusca). Mají podobnou stavbu, ale liší se především tím, že plži mají zavinutou ulitu, do které se mohou schovat, zatímco slimáci tuto vlastnost nemají. Oběma se daří ve vlhkém prostředí a jsou nejaktivnější v noci nebo za zamračených dnů. Tito živočichové se živí různými živými rostlinami i rozkládajícími se látkami, takže není divu, že se jim na zahradách velmi líbí.

Postrach kvůli rychlému množení

Další vrásky na čele přidělává zahrádkářům jejich rychlost rozmnožování. Slimáci i hlemýždi jsou hermafroditi, což znamená, že každý jedinec může po páření produkovat vajíčka. Tato schopnost jim umožňuje se v příznivých podmínkách rychle rozmnožovat, jak potvrzuje i web DesateroTváříOsobnosti.

Citlivost na měď a jak ji využít

Slimáci a hlemýždi pociťují přirozenou averzi vůči mědi. Kontakt s tímto kovem u nich totiž vyvolává reakci podobnou elektrickému šoku a odrazuje je od pohybu tam, kde se tato nepříjemná bariéra vyskytuje. Předpokládá se, že tato reakce je způsobena interakcí mezi mědí a slizem, který slimáci a plži vylučují a který jim pomáhá při pohybu,  jak informuje web Pasti. A podobně působí nejspíš i kofein, který je pro plže toxický, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Jak se zbavit všech slimáků

Domácí taktika na odehnání slimáků: Pivo jednoduše nesnesou

Použití mědi jako bariéry

Pro účinnou prevenci lze použít měděnou pásku nebo měděné pletivo. Je důležité zvolit typ s dostatečnou šířkou – alespoň 4 centimetry, abyste zabránili těmto škůdcům dostat se na druhou stranu (ti větší se totiž dokážou poměrně slušně vzepnout a problematické místo tak překonat).

V kombinaci s měděnými pastmi, přírodními predátory a alternativními repelenty mohou zahrádkáři chránit své rostliny před slimáky opravdu účinně. iZdroj fotografie: Freepik
V kombinaci s měděnými pastmi, přírodními predátory a alternativními repelenty mohou zahrádkáři chránit své rostliny před slimáky opravdu účinně.

Při instalaci měděných zábran dbejte na to, aby obepínaly celou plochu, kterou chcete chránit. Měděné zábrany by měly být instalovány svisle, přičemž malá část by měla být zakopána, aby zabránila prolézání slimáků pod nimi. Pásku nebo pletivo je třeba udržovat čisté a bez nečistot nebo zeminy, které by se na nich mohly nahromadit, protože to může snížit jejich účinnost. Skvěle pomoci vám může i grapefruit, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak proti slimákům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články