Prádlo může schnout až 2x rychleji, důležité je správné rozložení během věšení

Správným způsobem rozvěšení prádla lze jeho schnutí značně zkrátit. Prádlo tak bude i mnohem voňavější a vyhnete se i žehlení.

Prádlo na věšáku i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Praní prádla je činnost, kterou buďto milujete, nebo ji k smrti nenávidíte. Já se s oblibou řadím do první uvedené skupiny. Vůně čistého prádla mi nesmírně imponuje a jen málokdy na sebe vezmu kus oblečení dvakrát a více. Každý má holt slabost pro něco jiného. Obzvláště v sychravém počasí, kdy je venku vysoká vlhkost, může ale nastat problém s jeho sušením. Trvá dlouho a vůně prádla tak může být i méně intenzivní. Věšíte ale prádlo správným způsobem? Vyzkoušejte jednoduchý trik a zjistíte, že i v těchto dnech prádlo uschne velmi rychle.

Čistá pračka = voňavé prádlo

Abyste docílili vskutku hebkého a voňavého prádla, je nutné se zaměřit i na praní samotné. Pračku byste měli poměrně často podrobovat opravdu hloubkovému úklidu, jedná se o rojiště bakterií a vlivem vysoké vlhkosti a špatnému větrání zde často vznikají i plísně. Jak pračku dokonale vyčistit za pomocí octu jsme na Chalupáři-Zahrádkáři radili v jiném příspěvku. Opravdu se nevyplatí úklid podceňovat.

Při praní prádla byste neměli podceňovat informace uvedené na štítku a dodržovat i teploty praní. Vyvarujte se krátkých programům, které sice zbaví prádlo viditelných nečistot, rozhodně ale ne těch, které se ukrývají hluboko ve vláknech. Kvalita textilií se také velmi znehodnocuje i tím, že se prací prostředek dostatečně nevymáchá. Aby bylo prádlo hebké a voňavé, můžete jej prát také s několika kuličkami z alobalu, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Přeplněný buben pračky iZdroj fotografie: Piqsels
Pozor na přeplnění bubnu pračky – prádlo tak nikdy nebude dokonale čisté a voňavé

Pozor na přeplněnou pračku

Voňavého prádla také velmi obtížně docílíte, když budete buben pračky přeplňovat, uvádí web InStory. Prádlo nemá dostatečný prostor k vyprání, je tedy i po vytažení z pračky špinavé, zapáchající a navíc pokrčené, což jeho sušení rozhodně nepřispívá.

Čím nahradit aviváž, aby bylo prádlo s oblečením dokonale měkké a voňavé

Věšte prádlo efektivně

„Sušičku na prádlo sice doma mám, ale používám ji jen na ručníky a povlečení. Jinak ale stačí prádlo pořádně protřepat a dobře pověsit, často tak nemusím ani nic žehlit,“ napsala nám hospodyňka paní Andrea L. z Pardubic. Jak ale prádlo věšet správně, aby bylo hebké, voňavé a nekrčilo se? S velmi jednoduchým řešením přichází web iReceptář.

Prádlo proschne velmi rychle, když má dostatek vzduchu, který kolem něj proudí. Nesprávné rozmístění na věšák, často v kombinaci s velkým množstvím prádla, které se překrývá, pak kvalitu i čas sušení degraduje. Ideální je v tomto případě využít ramínka a co jde, pověsit na ně. Dostatek vzduchu a pověšení způsobí, že prádlo bude schnout v rovné pozici a nebudete jej tedy muset žehlit. Výrazně se tím také zkrátí doba schnutí a prádlo bude mnohem voňavější.

Halenky na ramínkách iZdroj fotografie: Piqsels
Pověste trička, košile a blůzy na ramínka. Cirkulace vzduchu urychlí čas sušení

Ne vše je možné na ramínko pověsit

Tento způsob schnutí je možné aplikovat na veškerá trička, halenky a košile, jejichž žehlení je obzvláště pracné. Pozor ale, nehodí se na hrubé svetry. Těm svědčí rozložení do plochy, aby se tak zabránilo jejich vytahání.

Jak věšíte prádlo v domácnosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články