Fotovoltaika pro domácí použití je skvělá. Je však nezbytné orientovat se ve složitých otázkách přetoků a limitů rezervovaného výkonu.
Fotovoltaické systémy (FV) jsou skvělým způsobem, jak využívat obnovitelnou energii ze slunce, což přináší výhody pro životní prostředí i potenciální úspory nákladů. Stejně jako u každé technologie však i zde existují úskalí a potenciální nástrahy.
Když se řekne přetoky
Pokud váš hybridní fotovoltaický systém vyrobí více elektřiny, než spotřebujete, přebytečná elektřina se vrací zpět do distribuční sítě. Tato situace se nazývá přetok a dochází k ní ve chvíli, kdy váš fotovoltaický systém vyrábí dostatek elektřiny k pokrytí požadavků vašich spotřebičů, akumulačních jednotek, ohřívačů vody a baterií a ještě v něm zbývá další energie. Co dělat s přebytečnou elektřinou?
- Volný přenos: Přebytečnou elektřinu můžete bez náhrady převést do sítě, jak píše web Enkidoo.
- Placený přenos: V některých případech můžete za přebytečnou elektřinu dodanou do sítě dostat zaplaceno. I když částky nemusí být nijak vysoké, mohou vám pomoci snížit účet za elektřinu nebo zkrátit dobu návratnosti vaší počáteční investice do fotovoltaiky.
Když se přetoky stanou problematickými
Přestože se přetoky mohou zdát výhodné, někdy se mohou stát naopak finanční přítěží. V určitých scénářích totiž mohou být považovány za nechtěné dodávky elektřiny do distribuční sítě. K tomu může dojít, pokud:
- Nemáte povolení posílat přetoky do sítě.
- Vaše smlouva obsahuje ustanovení o „rezervovaném výkonu“, které určuje množství energie, které lze do distribuční sítě dodat. Překročení tohoto limitu má za následek pokuty.
Náklady na překročení limitu přetoku se liší v závislosti na úrovni napětí. U nízkonapěťových fotovoltaických systémů se pokuta obvykle pohybuje kolem 1 713 Kč za každý kilowatt přetečení. Samotné vyhodnocení překročení rezervovaného příkonu se poté obvykle provádí každý měsíc. Určitě se tedy vyplatí tyto hodnoty sledovat a v případě potřeby zasáhnout.
Řešením mohou být podle webu eVolty například zařízení pro ukládání elektřiny s větší kapacitou (může jít o bateriové úložiště nebo virtuální baterie). A pokud chcete za elektřinu šetřit i bez fotovoltaiky, přečtěte si rady redakce Chalupáři-Zahrádkáři.