Kafrový olej jako životabudič: Probere i pokojové rostliny na pokraji uhynutí

V péči o rostliny se často vyplatí používat levné domácí prostředky místo speciálních přípravků. Hodí se i obyčejný kafrový olej.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každého pěstitele rostlin trápí, pokud některý z jeho svěřenců skomírá, a on mu nedokáže pomoci. Na spoustu problémů existují řešení v podobě domácích prostředků. Na plíseň v květináči platí skořice, na škůdce sušený česnek a v kvetení rostliny dokáže podpořit hnojivo z cibule nebo banánu. Horší je to v případě, že netušíte, co za bídným stavem vaší rostliny stojí. V tuto chvíli to chce něco, co dokáže vyřešit vícero problémů. Takovým lékem je pro rostliny kafrový olej.

Klasika babiččiny lékárničky – kafrový olej

Kdysi nesměl chybět v žádné lékárničce. Dokáže zmírnit bolest svalů a kloubů, neuropatické bolesti, pomáhá při nachlazení i zánětech ucha – kafrový olej má řadu léčivých vlastností. Kromě toho se používá také jako dezinfekční prostředek a je účinným insekticidem. Seženete ho v každé lékárně a najdete ho také v krémech a mastech k léčení kožních onemocnění, protože pomáhá proti plísňovým chorobám.

Kafrový olej léčí lidi i rostliny

Všechny pozitivní vlastnosti kafru se dají použít nejen v léčbě lidského těla, ale i pokojových rostlin. Obzvlášť se hodí v případě, kdy rostlina skomírá a vy nedokážete určit příčinu problému. Díky své multifunkčnosti vám pomůže i s problémem, který neumíte identifikovat. Kafrové hnojivo totiž vydezinfikuje půdu, odstraší potencionální škůdce a dodá rostlině sílu. Navíc dokáže rostliny popostrčit ke kvetení a zdravému růstu, obzvlášť ty unavené po zimě.

Uvadající pokojová rostlina iZdroj fotografie: Freepik

Kafr používejte opatrně

Před samotným použitím je nezbytné kafrový olej dostatečně zředit, v opačném případě by mohl spálit kořeny rostlin. Přidejte jednu čajovou lžičku oleje do litru vody a řádně promíchejte. Roztok používejte ve formě zálivky. Rostlinu zalijte tak, aby se voda dostala rovnoměrně po celé ploše zeminy. Dávejte pozor, abyste nepolili stonky, listy nebo dokonce květy rostlin – mohli byste je popálit.  Pamatujte ale také na to, že žádné domácí hnojivo není všemocné a ujistěte se, že vaše rostlina má odpovídající podmínky nebo že nepotřebuje přesadit.

Jak postupovat v případě, že pokojovou rostlinu napadly svilušky.

Jaké jsou vaše tipy na domácí hnojiva pro pokojové rostliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články