Vodu po vaření brambor rozhodně není dobré vylévat do odpadu. Naopak – může vám posloužit jako perfektní hnojivo.
Voda z brambor může mít různá využití. Místo okamžitého vylévání do odpadu je proto lepší ji znovu použít. Skvěle se hodí třeba na čištění umyvadla nebo vany. Ovšem skvěle funguje také jako hnojivo pro rostliny, protože obsahuje mnohé cenné živiny. A kromě toho má tento roztok také změkčující vlastnosti, takže je užitečný pro ošetření suchých pat. Naučte se, jak vodu z brambor ve všech případech aplikovat správně.
Čištění špinavých povrchů
Voda z brambor je výbornou alternativou pro čištění špinavé vany nebo sprchového koutu. Poslouží jako skvělá náhrada za silné chemické čističe, které mohou choulostivé povrchy potenciálně poškodit. A jak vodu z brambor použít? Jednoduše do ní namočte houbu a důkladně vyčistěte všechny skvrny. Mýdlové nečistoty a vodní kámen zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.
Bramborová voda vyčistí příbory
Pokud chcete, aby se vaše příbory opět krásně leskly, zkuste na vyleštění jejich povrchu použít právě vodu z brambor. Má totiž vlastnosti, které z nich dokážou odstranit různé skvrny. A jak postupovat? Vložte příbory do vody z brambor a nechte je tam asi hodinu. Poté je opláchněte pod tekoucí vodou, a nakonec je vyleštěte bavlněným hadříkem. Omšelé a neatraktivní nádobí se rázem stane minulostí.
Vhodná je i do vaření
Voda z brambor slouží jako výborný základ pro vaření polévek a omáček. Kromě toho obsahuje mnohé cenné živiny, jako je hořčík, vápník a několik různých vitamínů (i když v menším množství). Kromě toho funguje (díky obsahu škrobu) i jako přírodní zahušťovadlo, které v receptech nahrazuje mouku nebo smetanu. A jako bonus zvýrazní chuť každého pokrmu a dodá mu opravdu lahodnou chuť.
Hnojivo pro rostliny
Další možností je využít vodu z brambor jako hnojivo pro rostliny. Obsahuje totiž fosfor, který podporuje růst rostlin, a kromě něj také draslík (základní živinu pro fotosyntézu) a některé vitamíny. Tento typ hnojiva také posiluje odolnost rostlin, takže jsou méně náchylné k chorobám a škůdcům. Pro tento způsob aplikace samozřejmě nesmí být brambory osolené, jinak byste mohly své rostliny spíše poškodit.
Pro maximální účinnost zalévejte rostliny bramborovou vodou několikrát za měsíc. Mějte však na paměti, že některé druhy ji jako hnojivo právě nevyhledávají. Týká se to především kapradin, orchidejí a vřesů.
Ošetření suchých pat
Její změkčující vlastnosti si účinně poradí i se zrohovatělou pokožkou pat. Jednoduše si namočte nohy do vychlazeného roztoku asi na patnáct minut (pro příjemnou vůni přidejte pár kapek esenciálního oleje). Poté nohy důkladně osušte a naneste na ně hydratační krém. Tuto kúru opakujte alespoň jednou týdně nebo vyzkoušejte vodu z brambor třeba na revmatické problémy. Až tedy budete příště vařit brambory, nezapomeňte jejich vodu uschovat a využít některým z výše uvedených způsobů. Určitě nebudete litovat.