Když se listy rajčat kroutí aneb proč jde o velký problém a jak ho vyřešit

Ne vždy se rajčatům daří tak, jak byste si představovali. Pokud se jejich listy kroutí, musíte vždy vhodně zasáhnout.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se listy rajčat stočí, rozhodně nejde o přirozený stav – naopak. Měli byste zpozornět a co nejrychleji zjednat nápravu. Jedině odhalení konkrétní příčiny vám může pomoci s tímto problémem efektivně bojovat a zachránit tak úrodu, o kterou byste jinak nejspíš přišli.

Nedostatek světla u rajčat

Když sazenice nedostávají tolik světla, kolik by pro svůj optimální vývoj potřebovaly, jejich listy se mohou začít kroutit. Mezi další známky nedostatečného světla patří vytahané a křehké stonky a také světlé listy. Chcete-li zachránit sazenice rajčat, můžete je přemístit na dobře osvětlený parapet nebo jim zajistit doplňkové osvětlení pomocí pěstebních světel.

Chladný vzduch bývá také problémový. Vystavení sazenic příliš nízkým teplotám také často vede ke stočení jejich listů. Abyste tomu účinně zabránili, je klíčové udržovat při pěstování sazenic rajčat teplotní rozsah kolem +23 až +26 stupňů Celsia. Jedině tak zdárně porostou.

Když se listy rajčat kroutí, je třeba vhodně zakročit iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedostatek vlhkosti u rajčat

Když mají rajčata nedostatek vody, jejich listy mají tendenci se kroutit. Jde o ochranný mechanismus, pomáhající snížit další ztráty vody prostřednictvím jejího vypařování. Tento problém tedy může pomoci vyřešit pravidelné zavlažování, které zajistí, že sazenice dostanou vždy dostatečnou porci vody.

Kumulativní chyby a jak je poznat

Zvlnění listů může být způsobeno kombinací faktorů. Pokud jsou například sazenice rajčat umístěny na jižně orientovaný parapet, kde jsou vystaveny intenzivnímu jarnímu slunečnímu záření spolu se zdrojem tepla, jako je radiátor, a zároveň jim poskytujete nedostatečnou a nepravidelnou zálivku, může dojít ke kroucení listů. A k témuž může dojít i ve skleníku. Nikdy proto neberte v úvahu jen jednu příčinu a přemýšlejte o pěstování rajčat jako o komplexní činnosti.

Oblíbené hnojivo pro rajčata iZdroj fotografie: Freepik

Nedostatek fosforu u rajčat

I tento problém může vést ke stáčení listů, v tomto případě však bývá doprovázeno fialovým zbarvením spodních listů. Chcete-li tento problém vyřešit, můžete do půdy zapracovat jakékoli hnojivo na bázi fosforu. A buďte opatrní i při přesazování. Sazenice opatrně vyjměte z plastových nádob a snažte se při tom ani trochu nepoškodit kořeny. Na to jsou totiž rajčata velmi citlivá. Vyplatí se jim také dát už od počátku podpěry, po kterých mohou šplhat. To vše zaručí, že vás v následujících měsících bude čekat opravdu velká úroda. A pomůže i hořčičný prášek.

Co ještě vědět o pěstování rajčat

Tyto plodiny mají rády především úrodnou, dobře obdělanou a stále mírně vlhkou půdu. Jen ta sama o sobě však nestačí. Potřebují i dostatek živin, jež jim dodáte například hnojením hnojem. Nezapomeňte na to, že rajčata rychle rostou, takže by živiny měly být v substrátu bez potíží přístupné po celou vegetační sezónu. Doporučuje se proto například zálivka mlékem nebo výluhem z dřevěného popela, a to i vícekrát během měsíce.

Jaké triky máte pro pěstování rajčat vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články