Mšice ze zahrady vyžene postřik z chilli koření, nemohou ho ani cítit

Pokud hledáte zaručený způsob, jak přírodní cestou zatočit s nezvanými hosty na své zahradě, vyzkoušejte triky, díky nimž se spolehlivě zbavíte nejen mšic.

Levné řešení v podobě cibulového postřiku na mšice a mravence i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Žádný zahradník nemá radost, když tyto malé broučky na své zahrádce objeví. Většinou spěchá do nejbližšího zahradnictví, odkud odchází vyzbrojen nejrůznějšími chemickými postřiky s garantovaným úspěchem v boji. Existuje však i levnější, a hlavně šetrnější způsob, jak se s mšicemi vypořádat.

Chilli postřik na mšice

Mšice jsou odolní škůdci, kteří se živí rostlinou mízou a květiny tak velmi oslabují a proto onemocní, nebo dokonce uhynou. Vylučují tzv. medovici, sladkou šťávu, která rostlinám ucpává póry a tvoří tak základ pro tvorbu černé plísně. Mšice napadají nejčastěji přímo stonek rostliny a také nové výhonky, kde je mízy nejvíce. Samička mšice žije jen 25 dní, avšak za tu dobu dokáže přivést na svět až 80 dalších mšic, což jejich vyhubení na zahradě velmi ztěžuje.

K jejich odstranění může pomoci několik osvědčených babských rad. Jednou z nich je příprava chilli postřiku. Jednu lžíci mletého chilli nechte celý den macerovat v litru vody. Poté směs nalijte do hrnce a dvacet minut povařte. Vychladlý roztok pak aplikujte na rostliny dvakrát denně. Chilli odvar může rostlinám pomoci i s útokem housenek, mravenců, nebo roztočů. Jen na jeho aplikaci nezapomeňte při sběru plodů.

Neemový olej jako skvělý insekticid

Neemový olej je organický a účinný insekticid. Narušuje růst a vývoj mšic, což v konečném důsledku vede k jejich úhynu. Nařeďte neemový olej podle pokynů výrobce (obvykle postačí jedna lžička na litr vody) a nastříkejte na postižené rostliny. A nelekněte se toho, že bývá v obchodech poměrně drahý – jedna malá lahvička vám totiž díky své účinnosti vystačí na celé léto. Proti škůdcům vám však může pomoci i skořice nebo esenciální oleje.

Mšice ze zahrady vyžene chilli, nemohou ho ani cítit iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tipy k hubení mšic

Česnekový odvar samozřejmě není jediným způsobem, jak zatočit s nezvanými zahradními hosty. Mšice můžete postříkat směsí z 75 g černého mýdla a litru vody. Milovníci kávy mohou využít svoji vášeň a na mšice použít kávovou sedlinu. Sušená sedlina rozmístěná kolem rostlin působí nejen proti slimákům, ale také hlemýžďům a mravencům. Macerací 1 kg hasivky orličí v 10 litrech dešťové vody pak vytvoříte kapradinový hnůj, který je třeba jednou denně promíchat. Po deseti dnech hnojem postříkejte poškozené rostliny a nechte působit.

Dobrým nápadem v boji proti škůdcům během letních měsíců je také využití potravního cyklu přírody. Do zahrady je tedy třeba nalákat hmyz, který se mšicemi živí (na zahradě můžete například rozmístit žluté stuhy, které lákají berušky). Jejich nejznámějším predátorem je slunéčko sedmitečné, které nalákáte např. na kupu voňavé trávy nebo na pampelišky. Ať už se rozhodnete využít přírodní, nebo chemický způsob, jak zatočit se škůdci na zahradě, vždy si ověřte nezávadnost metody při styku s potravinami a její míru ohleduplnosti vůči přírodě.

Jaké další způsoby vyhubení škůdců na zahradě znáte?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články