Klíšťata a komáry vyžene ze zahrady vratič, navíc má i léčivé vlastnosti

Docela obyčejný vratič, který roste na každé mezi, může vaší zahradě skvěle prospět. Vyžene z ní všechen nežádoucí hmyz.

Klíšťata na květu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Klíšťata a komáři jsou nevítaní škůdci, kteří mohou vaši poklidnou zahradu proměnit v bojiště nepříjemných pocitů a potenciálních zdravotních rizik. I když je k dispozici řada chemických řešení, která vám pomohou se jich zbavit, milovníci přírodního přístupu mají jiný ideál – vratič obecný (Tanacetum vulgare). Ten má nejenom skvělý terapeutický potenciál, ale i výrazné aroma, které je škodlivému hmyzu opravdu protivné.

Proč používat právě vratič

Vratič je vytrvalá rostlina s dlouhou historií využití v tradiční medicíně a hubení škůdců. Má výraznou vůni, která odpuzuje klíšťata a komáry, a proto je skvělým doplňkem vaší zahrady. A jak ho použít pro vypuzení škůdců?

Pomůže jako okrasa

Vratič vysázejte v oblastech, kde trávíte nejvíce času nebo tam, kde se běžně vyskytují klíšťata a komáři, například poblíž míst k sezení nebo podél hranic zahrad. Vratič preferuje dobře propustnou půdu a plné slunce. Ujistěte se, že rostlině poskytnete dostatek prostoru k růstu, protože může dosáhnout výšky metru a půl. Udržujte půdu vlhkou, ale vyhněte se přemokření. Jak vratič roste, přirozeně uvolňuje svou charakteristickou vůni, která odpuzuje klíšťata a komáry. A podobné nároky a účinky má i pelyněk pravý (Artemisia absinthium), můžete je tedy pěstovat společně.

Léčivé vlastnosti vratiče

Chcete-li využít léčivé vlastnosti vratiče, můžete sklízet listy a květy. Nať sbírejte nejlépe plném květu, obvykle v polovině léta nebo o něco později. Sklizený materiál sušte na dobře větraném místě mimo přímé sluneční světlo. Po usušení jej můžete použít k přípravě bylinných čajů, nálevů nebo tinktur.

vratič proti klíšťatům iZdroj fotografie: Pixabay

Postřik z vratiče proti škůdcům

Vratič obsahuje různé prospěšné sloučeniny, včetně esenciálních olejů, flavonoidů a antioxidantů, které se tradičně používají k podpoře trávení, zmírnění zažívacích potíží a podpoře celkové pohody. Ovšem připravit si z něj můžete i odvar přímo proti škůdcům. Jednoduše povařte dvě hrsti bylinky v jednom litru vody a nechte přes noc odpočinout. Poté přeceďte, přelijte do postřikovače a aplikujte všude tam, odkud chcete vyhnat nežádoucí hmyz. Pro větší účinnost opakujte jedno týdně nebo po každém dešti či větší rose.

Další opatření proti klíšťatům

Pravidelně sečte trávník, odstraňujte vysokou trávu a zbavte se všech odhozených zbytků rostlin. Klíšťata mají ráda vlhká a tmavá místa, takže udržováním čistého a upraveného prostoru můžete omezit jejich přítomnost. A myslete také na to, že se často skrývají v keřích, hustém porostu apod. Pokud tedy udržíte vegetaci na své zahradě pod kontrolou, vyženete tak i tyto nežádoucí návštěvníky. A pokud se potřebujete zbavit například krtka, použijte domácí past, odežene ho totiž pach rybiny.

Jak proti hmyzu na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články