Postačí vám jen dvě suroviny z kuchyně a rajčata porostou jako o závod. Dopřejte jim tuto extra výživnou zálivku z cukru a droždí a sklízejte v létě jejich plody po kýblech.
Zkušení zahradníci vědí, že zálivka z droždí je jedna z nejlepších, kterou můžete svým rostlinám dopřát. Nejenže je tak skvěle vyživíte, ale navíc kvasnicemi podpoříte rozklad organických zbytků v půdě. Ty jsou tak pro rostliny mnohem snadněji vstřebatelné. Navíc je hnojení touto směsí levnou a ekologickou variantou, oproti kupovaným hnojivům plných chemických a nebezpečných látek.
Proč je důležité hnojit rajčata
Stejně jako jiné rostliny, i tyto potřebují ke svému růstu dostatečné množství potřebných živin. Ty se však postupně v půdě vyčerpávají, ale přirozenými procesy se nestíhají tak rychle obnovit. Z toho důvodu musíte rajčatům zajistit výživu vy. Připravte si proto doma toto účinné hnojivo a nakopněte je k rychlejšímu vývoji a tvorbě velkých a šťavnatých plodů.
Proč hnojit rajčata droždím
Kromě rychlejšího rozkladu organické hmoty v půdě uvolňují kvasnice také mikro a makroprvky, které snadno rostliny přijmou a zpracují. Díky zálivce z droždí se kořenový systém rajčat dokáže vyvíjet 3krát až 10krát lépe, což jim zajišťuje lepší přístup k živinám, vodě i snazší vývoj a silnější imunitní systém. Navíc taky snížíte šanci nákazy nemocemi, houbovými chorobami nebo plísněmi.
Jak správně droždím hnojit
Příliš časté hnojení kvasnicovou zálivkou může mít značné negativní následky. Pro dosažení maximálních pozitivních účinků, je doporučováno aplikovat tuto zálivku maximálně 2krát během sezóny. Vždy připraveným hnojivem zalévejte kořeny rostlin až poté, co je vydatně zalejete vodou, aby se hnojivo ještě více naředilo a neuškodilo. Příliš časté používání droždí vede k tvorbě vodnatějších plodů a vyplavování dusíku z půdy, bez kterého rajčata jen těžko porostou.
Jak vyrobit hnojivo z droždí
Jedno balení sušeného droždí smíchejte se 2 až 3 litry teplé vody a přidejte 3 polévkové lžíce cukru, ten lze nahradit 2 až 3 lžícemi marmelády. Směs promíchejte a dejte odstát na teplé a slunné místo na dalších 18 hodin, aby se kvasnice aktivovaly. Následně připravený roztok nařeďte s 10 litry vody a přidejte hrnek popela. Ke každé rostliny nalejte jednu sklenici připraveného hnojiva.