Vyzkoušejte tento levný, ale účinný způsob, jak si poradit se žlutými listy okurek. Zachráníte rostliny i celou svou úrodu. Navíc touto metodou ušetříte peníze i životní prostředí.
V létě vás zaručeně osvěží křupavá a šťavnatá okurka. Úplně nejlépe pak chutná ta vypěstovaná a sklizená na vlastní zahrádce. Abyste si mohli vychutnat opravdu velkou úrodu plnou velkých a lahodných plodů, dopřejte svým rostlinám tu nejlepší péči. Jedině tak je ochráníte před škůdci, nemocemi a dalšími neduhy, které by vás o celou sklizeň mohly připravit.
Proč listy okurek žloutnou
Listy rostlin fungují podobně jako lidská pokožka a jakékoliv strádání rostlin se v první řadě projeví na nich. Podle způsobu zbarvení nebo tvaru, velikosti a četnosti skvrn lze poznat, co vaší rostlině schází. V případě okurek je za žloutnutím listů často velké období sucha, výskyt škůdců, nakažení chorobou nebo nedostatečné množstvím živin.
Jak zabránit žloutnutí listů
Pro úspěšné vyřešení a odstranění tohoto problému je potřeba napřed odhalit jeho příčinu. Bez té můžete ztratit spoustu času zkoušením různých řešení, která nakonec nebudou mít žádný efekt. Čím později začnete s efektivní léčbou, tím menší je šance, že se vám rostlinu podaří zachránit. Problém se také může mezitím rozšířit i na okolní plodiny.
Co budete k výrobě postřiku potřebovat
Pokud zjistíte, že za zhoršeným stavem okurek stojí nedostatek živin v půdě, velmi snadno tento stav napravíte pomocí několika surovin ze své domácnosti. Jedinými potřebnými surovinami k výrobě účinného přírodního postřiku jsou mléko, jód a voda. Za pár korun tak připravíte výživnou hnojící směs, po které budou okurky opět zdravé a plné síly.
Roztok proti žloutnutí listů
Nejprve smíchejte 1 litr mléka se 30 kapkami jódu. Poté tuto směs nařeďte s 10 litry vody a velmi důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily. Jakmile máte hotovo, přelijte nálev do nádoby s rozprašovačem a nastříkejte na napadené listy okurek. V případě, že vám nějaké množství připraveného roztoku zbyde, jej můžete použít preventivně i k ošetření dalších plodin.
Jak pečovat o okurky
Lepší stav těchto rostlin zajistíte také jejich pravidelným prostřiháváním. Ve chvíli, kdy se objeví prvních 5 až 6 lístků, je potřeba provést první sestřih. Další pak provádějte pravidelně každých 10 dní. Růst a vývoj rostlin také v další fázi podpoříte vhodnými hnojivy. Přírodní a účinnou směs si snadno vyrobíte smícháním 10 litrů vody se 2 litry syrovátky a 100 gramů cukru (ten vám při hnojení okurek poslouží i v kombinaci s droždím). Po této zálivce okurky porostou jako splašené.