Obří úroda sladké řepy je na dosah ruky, chce to dolomitovou moučku

Pokud si chcete letos pojistit opravdu maximální a báječně sladkou úrodu červené řepy, pohnojte ji ještě teď tím správným hnojivem.

Obří úroda sladké řepy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste milovníky sladké a zemité červené řepy, jistě vás potěší, že máte obrovskou úrodu této lahodné kořenové zeleniny doslova na dosah – a stačí k tomu opravdu málo. Aby řepa rostla naplno, je na čase zavést do vaší běžné zahradnické rutiny dolomitovou moučku, které se sice v zahradnictvích vyskytuje běžně, ale málokdo ji umí správně používat. A jak tedy na to?

Když se řekne dolomitová moučka

Dolomitová moučka, získávaná z přirozeně se vyskytující horniny, je na minerály bohatý doplněk, který poskytuje rostlinám řadu výhod. Jde o jemný prášek vyrobený z dolomitu, sedimentární horniny složené převážně z uhličitanu vápenatého a hořečnatého. Díky tomuto jedinečnému složení se při správné aplikaci stává vynikajícím půdním doplňkem pro pěstování řepy. Přidáním dolomitové moučky na záhony zvýšíte kvalitu půdy a dodáte jí základní živiny, které tato oblíbená kořenová zelenina potřebuje k optimálnímu růstu.

Co všechno dolomitová moučka umí

Jednou z klíčových výhod používání dolomitové moučky je její schopnost vyrovnávat pH půdy. Řepě se daří v mírně kyselých až neutrálních půdních podmínkách s pH v rozmezí 6,0 až 7,5. Pokud je pH půdy příliš kyselé nebo zásadité, může to bránit optimálnímu příjmu živin a ovlivnit celkový zdravotní stav a produktivitu řepného pole – což je něco, co každý zahrádkář vidí jen velmi nerad. Dolomitová moučka působí jako vyrovnávač pH – jinými slovy pomáhá neutralizovat příliš kyselé nebo zásadité půdy a vytváří příznivější prostředí pro růst vaši řepných bulev.

Pro začátek tedy otestujte, jak je na tom vaše zahrada s pH. Pokud nebudete s naměřenými hodnotami spokojení, pak použijte právě dolomitovou moučku. Obecně se pro mírné úpravy doporučuje dávka 0,9 až 1,4 kg na 10 m2 půdy. Dolomitovou moučku rovnoměrně rozprostřete po povrchu záhonu a zapracujte ji do horních 15 až 20 cm. Po její aplikaci pak celou plochu záhonu důkladně zalijte, abyste napomohli absorpci dolomitové moučky a zajistili, že se dostane až ke kořenům vašich rostlin.

Obří úroda sladké řepy iZdroj fotografie: Pixabay

Jde i o skvělé hnojivo

Ale úprava pH není jediným benefitem, který má dolomitová moučka pro vaše řepné pole nachystán. Obsahuje totiž i mnoho živin, které jsou pro podporu růstu a vývoje řepy nezbytné. Vápník a hořčík, hlavní složky dolomitu, hrají zásadní roli při vývoji kořenů, vstřebávání živin a celkové vitalitě rostlin. Tyto živiny přispívají k silným, zdravým rostlinám řepy s robustním kořenovým systémem, což vede ke zvýšení výnosů a kvalitní řepě sladké chuti.

Kromě obsahu živin dolomitová moučka také zlepšuje strukturu půdy a podporuje žádoucí zadržování vlhkosti. A právě to je pro řepu zásadní, protože tyto rostliny vyžadují stálou vlhkost, ale nesnáší přemokření. Lepší struktura půdy pak samozřejmě umožňuje podzemním částem řepy lépe růst, což na konci sezóny vede k větším a zdravějším bulvám, které vás jak bonus potěší svou sladkostí a příjemnou chutí bez přehnaně zemitých tónů. K lepší úrodě pomůže i popel a lžíce soli.

Jak o své řepné pole pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články