Zalévání během chladného dne či studená zálivka: Hloupé chyby zahradníků, které ničí úrodu okurek

Ne vždy je počasí k úrodě okurek právě příznivé. Jejich stav však můžete ovlivnit i vy sami tou správnou péčí v čele se zálivkou.

i Zdroj fotografie: Frank Vincentz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zkušení zahrádkáři vědí, že tajemství úspěšné sklizně okurek spočívá ve správné technice zalévání. Ovšem ne každý začínající zahrádkář si však tuto skutečnost uvědomuje. Pokud je půda příliš suchá, můžete se s lahodnými a křupavými okurkami rozloučit. Ovšem jen správná frekvence nestačí – v úvahu je třeba vzít i další faktory.

Kdy na zálivku raději zapomenout

Pravdou je, že nedostatek vláhy může vést k tomu, že okurky zhořknou. Abyste tomu předešli, je nezbytné věnovat pozornost procesu zalévání. Například v zamračených a chladných dnech mají rostliny potíže s účinným vstřebáváním vody. V důsledku toho budete muset snížit množství dodávané vody, jinak hrozí riziko vzniku kořenových chorob.

Zásadním faktorem, který je třeba při zalévání rostlin okurek zohlednit, je také načasování. Nejlepší je tento úkon provádět večer, když opadne spalující denní horko. Kromě toho by voda, kterou používáte, měla být teplá. Pokud použijete studenou vodu, hrozí riziko opadu plodů nebo jejich špatného vývoje. Nechte ji tedy například prohřát ve skleníku – to bude okurkám skvěle vyhovovat.

O enormní úrodu okurek se postará droždí a cukr iZdroj fotografie: Freepik

Zálivka okurek podle fáze vývoje

Během fáze kvetení okurek je důležité půdu dvakrát týdně zvlhčovat. Jakmile začnou nasazovat první plody, je třeba zvýšit frekvenci zalévání na třikrát týdně. Ovšem rozhodně neberte tuto frekvenci jako nepřekročitelné dogma – častou chybou, které se zahrádkáři dopouštějí, je příliš časté zalévání okurek, zejména v chladném počasí. Okurky sice vyžadují dostatečný přísun vody, ale přemokření může vést k hnilobě kořenů a dalším chorobám.

Je proto důležité najít správnou rovnováhu a vyhnout se nadměrnému zalévání, zejména za nevhodných povětrnostních podmínek. Další chybou, které je třeba se vyvarovat, je používání postřikovačů nebo jakýchkoliv „svrchních“ metod zavlažování během chladného počasí. Kapky vody mohou zůstat na listech, což je činí náchylnějšími k houbovým chorobám. Místo toho volte cílenou metodu zalévání, která se zaměřuje na půdu kolem základny rostlin.

Jak funguje hnojivo z chleba iZdroj fotografie: Depositphotos

Šikovné triky pro pěstitele okurek

Kromě frekvence a načasování zalévání je zásadní zajistit správnou vlhkost půdy. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Před zaléváním proto zkontrolujte úroveň její vlhkosti tak, že do ní zapíchnete prst až po první kloub. Pokud je v této hloubce suchá, je čas zalít. Jestliže je ovšem stále vlhká, tak se zaléváním ještě chvíli počkejte.

Pamatujte, že pro okurky je důsledná zálivka sice zásadní, ale stejně důležité je přizpůsobit ji specifickým potřebám rostlin a převládajícím povětrnostním podmínkám. Pokud budete dbát na teplotu, načasování a četnost zalévání, můžete svou úrodu okurek pro letošní rok opravdu maximalizovat. Jako hnojivo pak můžete použít třeba kurkumu se sodou.

Jaké jsou vaše triky pro zálivku okurek a péči o ně?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články