Rajčata vyžadují nenáročnou, ale pravidelnou péči po celou dobu vegetace. Usnadnit ji dokáže trocha mléka a jódu.
V mnoha zahradách – ve sklenících i záhonech – touto dobou kralují rajčata. Někde stále kvetou a na některých se již objevily plody, které budou co nevidět dozrávat. K tomu rostliny potřebují dostatek živin a ochranu před nebezpečnými chorobami. Pokud se vyhýbáte komerčním postřikům a hnojivům, můžete je nahradit domácími prostředky vlastní výroby. Při hnojení rajčat jsou pomocníky k nezaplacení mléko a jód.
Mléko s jódem pomáhá po celé léto
Hnojení rajčat na list mlékem obohaceným o pár kapek jódu můžete provádět po celé letní období. V první polovině léta podpoří imunitu rostlin a nakopne je k bohatému kvetení. V červenci a srpnu se mléko s jódem pozitivně podepíše na kvalitě plodů, které budou rychleji dozrávat, jejich barva bude jednolitější a chuť sladší. Jód, který má univerzální použití v celé zahradě, se také postará o to, že rajčatové keříky budou odolnější vůči vysokým letním teplotám a nedostatku vláhy.
Připravte si mix z litru mléka, 30 kapek jódu a polévkové lžíce peroxidu vodíku. Hotovou směs poté rozmíchejte v 9 litrech vody a rajčata s ní postříkejte. Dobrou službu v období květu udělá i postřik s kyselinou boritou – stačí 5 až 10 ml rozmíchat v 10 litrech vody. Rajčata stříkejte vždy ve večerních hodinách, kdy již nesvítí ostré slunce, které by mohlo jejich listy popálit.
Hnojení rajčat mlékem aneb vápník
Mléko je neocenitelným zdrojem vápníku nejen pro lidi, ale i pro plodovou zeleninu. Ta je při jeho nedostatku ohrožená černáním pupku neboli špičky plodu, odborně nazývaném nekróza květního konce. Tomu zabrání hnojení rajčat mléčnou zálivkou. Smíchejte pět litrů vody s jedním litrem mléka a směsí zalévejte keříky jednou za týden až deset dní. Obohatit ji můžete o pár lžic dřevěného popela. Kromě rajčat takové hnojení uvítají i papriky, jimž také hrozí nekróza, nebo okurky, které bývají náchylné na padlí.
Mléko jako účinný fungicid nejen pro rajčata
Mléko (i to zkyslé), a zejména pak zakysané výrobky, fungují také jako přírodní preventivní prostředek proti plísním a hnilobě. Smíchejte mléko s vodou v poměru 1:5 a hotovým roztokem stříkejte keříky každé dva týdny. Účinek postřiku můžete podpořit přidáním kousku rozdrobených kvasnic nebo právě jódem. Pamatujte, že pokud se přeci jen plíseň vyskytne, dokáže se velice rychle šířit. V tuto chvíli se nejvíce vyplatí napadená rajčata zlikvidovat a zbylá ošetřit chemickým fungicidem.