Brutnák lékařský má velmi blahodárný vliv na zdraví. Stejně tak zdravá ale díky němu může být i vaše zahrada, hnojivo z něj patří mezi ta velmi účinná.
Plevel vám přerůstá přes hlavu a vy už nevíte, jakými způsoby s ním účinně bojovat? Budete možná překvapení, že některé druhy volně rostoucího plevele jsou nejen jedlé či mají léčivé účinky, ale dají se správnou přípravou proměnit i v prakticky zázračné univerzální hnojivo, které využijete na hnojení rostlin i plodin. Příště, až na zahradě narazíte na brutnák lékařský, trhejte ho pouze za tímto účelem. Vaše zahrada se vám odvděčí!
Léčivé účinky brutnáku lékařského
Brutnák lékařský (Borago officinalis) je jednoletá rostlina původem ze Středomoří a severní Afriky. Na našem území roste planě, případně je možné si jej vypěstovat ze semen, která rozhodně zaručí vyšší produkci. Dosahují výšky až 80 cm a díky typicky modrým květům je opravdu nepřehlédnutelný. Plodem jsou tvrdky, které se dají vylisovat na olej, uplatnění najde ale hlavně kvetoucí nať. Nať i plody obsahují účinné látky jako třísloviny a minerály, obzvláště pak mangan, vápník a draslík. Mladé listy jsou bohaté na vitamin C.
Velmi dobře působí na kardiovaskulární systém, stejně jako například kurkuma, dále podporuje činnost ledvin a působí močopudně, velmi příznivý vliv má na nervovou soustavu, přičemž bývá doporučován jako podpůrný prostředek při neurastenii, což je nejčastěji se vyskytující druh neurózy. Díky obsaženému vitaminu C působí i proti počínajícím zánětům v těle. Zevně je možné jej použít na kožní obtíže. Brutnák by ale neměl být nikdy užíván dlouhodobě, protože může poškodit játra. Užívání tedy není vhodné pro těhotné a kojící ženy.
Přírodní univerzální hnojivo
Domácí přírodní hnojiva bývají často velmi účinná, není proto nutné je vždy kupovat. Stejně jako můžete použít velmi efektivní elixír z kopřiv, hodí se na přípravu skvělého hnojiva i brutnák lékařský. Jeho velkou výhodou je univerzálnost, lze jej tedy využít na všechny typy rostlin, plodin a keřů. Takové hnojivo pozitivně ovlivní celkový růst rostlin, podpoří tvorbu květů, plodů a zdravý vývoj kořenového systému. Můžete se tedy těšit na bohatě kvetoucí zahradu a vysokou úrodu.
Důležité je použít pouze mladé výhonky brutnáku lékařského. Potřebovat budete 10 litrový kýbl. Ten naplňte z pětiny celými mladými výhonky brutnáku a zbytek doplňte čistou vodou. Nechte takto vylouhovat po dobu 7 až 10 dní. V momentě, kdy začne kvasit, je čas na jeho použití. Nálev není nutné dále ředit.
Brutnák využijete i při vaření
Využití brutnáku lékařského je vskutku mnohostranné. Kromě hnojiva či lékařského využití je velmi vhodné použít jej i při přípravě pokrmů. Udělejte z něj chutný salát, případně je možné jej podusit na másle, či zařadit jako součást studených omáček. Čerstvé nasekané mladé listy voní jako okurka. Už od nepaměti se využívá jako komponent nakládané zeleniny či hub, do dipů, majonéz a pomazánek. Určitě neprohloupíte, když jej přidáte pod pečené maso, nebo do marinády na maso.