Jak krmit cukety v srpnu: Chce to dusík, fosfor a draslík

V srpnu na zahradách kralují cukety. Dopřejete-li jim dostatek vláhy a živin, můžete si na nich pochutnávat i několik týdnů.

Mladé zelené cukety i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cuketa je ideální letní zeleninou – je velmi chutná, dietní a navíc se dá zpracovat různými způsoby. Ani její pěstování není náročné, chce to však dodržovat určitá pravidla. Při vhodném hnojení a péči vám cukety budou bohatě plodit až do podzimu. V srpnu dbejte na to, aby hnojivo, které jim dopřáváte, bylo bohaté na tři základní elementy – dusík, fosfor a draslík.

Jak na hnojení cukety

Cukety jsou náročné na přísun vody a živin, proto je vhodné zalévat je alespoň dvakrát týdně a přihnojovat každých čtrnáct dní. Díky tomu budou mít sílu stále kvést a plodit. Rostliny si v létě žádají především zvýšený přísun dusíku, fosforu a draslíku. Ten cuketám dokáže rychle dodat klasický Cererit, univerzální minerální hnojivo, které neobsahuje chlor. Pamatujte však, že dlouhodobé používání průmyslových hnojiv má neblahý vliv na kvalitu půdy, a kombinujte je tedy s organickými hnojivy, například univerzálním kompostem.

Účinné hnojivo roste za plotem

Dáváte-li přednost čistě přírodním produktům, můžete si snadno tekuté hnojivo nabité draslíkem a dusíkem připravit sami. Hlavní ingrediencí je v tomto případě plevel, jakým jsou kopřivy nebo kostival. Ty můžete klidně nakombinovat a připravit si jíchu z obou druhů. Natrhané rostliny vložte do plastového kyblíku a zalejte dešťovou vodou.

Nádobu nepřikrývejte, jen ji postavte někam, kde nebude vadit charakteristický zápach, který se z ní bude linout. Jednou za dva dny směs promíchejte a po dvou až třech týdnech, kdy se na povrchu přestanou dělat bublinky, ji sceďte. Než se pustíte do hnojení cukety, směs zřeďte vodou v poměru 1:10. Nikdy zálivku nedělejte koncentrovanější, mohli byste snadno popálit kořeny rostlin.

Žlutá cuketa ke sklizni iZdroj fotografie: Pixabay

Chraňte cuketu před plísní

Kromě hnojení si cukety žádají také ochranu před plísňovými chorobami, na které jsou náchylné – obzvlášť panuje-li chladné a deštivé léto. Jako prevence i lék proti plísni funguje roztok z mléka, jódu a kyseliny borité nebo jantarové. V kbelíku smíchejte dva litry vody s půl litrem mléka (může být i zkyslé), přidejte 20 až 30 kapek jódu a 7 gramů kyseliny. Vše důkladně promíchejte a výslednou směsí ošetřete cuketové keříky.

Cukety sklízejte pravidelně

Chcete-li si prodloužit sklizeň cukety co nejvíc to půjde, sklízejte plody pravidelně. V ideálním případě by jejich velikost neměla přesáhnout dvacet centimetrů. Nejen, že takové plody jsou chutnější a křehčí a nemusíte je loupat, ale rostlina tak ve snaze vytvořit zralá semena bude plodit dál a dál. Postupně tak budete moci sklízet až do příchodu podzimu.

Jak na pěstování cukety na seně

Jak hnojíte cukety v létě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články