Letošní podmínky mrkvi poměrně přejí. Abyste se však ze své úrody mohli těšit po opravdu dlouhou dobu, musíte ji správně uskladnit.
Mrkev je základem mnoha zahrad – snadno se pěstuje, vyniká skvělou chutí a kulinářští nadšenci mohou vařit dokonce i z její natě. Ovšem její uskladnění bývá někdy složitější, než si řada zahrádkářů myslí. Mrkev skladovaná tradičním způsobem má totiž tendenci vadnout, hnít nebo se stát obětí škůdců, kteří se vylíhli z vajíček nakladených na mrkev ještě v zemi. Naštěstí její křupavost a chuť dokáže až do jarních měsíců uchovat docela obyčejný celofánový sáček.
Tajemství skladování mrkve
Mrkev po uskladnění často ztrácí svou vitalitu a podléhá problémům, jako je vadnutí, hniloba nebo napadení škůdci. Z drobných vajíček, která byla na mrkev nakladena před sklizní, se mohou vylíhnout škůdci, jež během skladování způsobí spoušť. I lidé, kteří se při skladování této kořenové zeleniny uchýlí k mražení, se mohou setkat se změnami textury nebo chuti, protože mražení umí negativně změnit buněčnou strukturu zeleniny. A co s tím tedy dělat?
Pomůže obyčejný celofánový sáček
Tato metoda využívá jedinečných vlastností celofánu k vytvoření ochranného prostředí, které zachovává čerstvost a kvalitu mrkve a umožňuje vychutnat si ji v plné kondici i dlouho po sklizni. Chcete-li použít tuto inovativní metodu konzervace mrkve, postupujte podle následujících kroků:
- Vykopejte kořeny mrkve, pečlivě je omyjte a očistěte a odstraňte přebytečnou zeminu.
- Odřízněte zelené vrcholky a nechte malý pahýl.
- Poté nechte mrkev krátce vyschnout na vzduchu, aby se odstranila přebytečná vlhkost.
- Očištěnou a osušenou mrkev vložte v jedné vrstvě do pevně uzavřeného celofánového sáčku.
- Pomocí vakuové svářečky nebo tenké plastové trubičky a úst vysušte z celofánového sáčku všechen vzduch. K tomuto účelu může posloužit i běžný domácí vysavač.
- Otevřený konec celofánového sáčku pevně uzavřete, abyste udrželi vakuum. Skladujte mrkev v sáčku na chladném a tmavém místě, například ve sklepě nebo suterénu.
Výhody celofánové metody
Vakuově uzavřený celofánový sáček vytváří prostředí bez přístupu kyslíku, které brání růstu bakterií a zpomaluje rozklad mrkve. Na rozdíl od jiných metod konzervace, jako je například zmrazení, pomáhá celofánová metoda zachovat přirozenou křupavost mrkve. Navíc také celofánový sáček zabraňuje oxidaci a působení vzduchu a pomáhá tak zachovat výraznou chuť mrkve po opravdu dlouhou dobu.
Uchovávání sklizené mrkve v písku
Pokud nechcete používat plast, můžete vsadit na další osvědčenou metodu – docela obyčejný písek.
- Nejprve si připravte suchý, jemný písek. Můžete použít ten ze zahrady nebo si zakoupit speciální písek pro uchovávání zeleniny.
- Pro uchování ve sklepě vybírejte pouze neporušené, zralé a zdravé mrkve. Odstraňte listy, protože by mohly odebírat vlhkost.
- Místo pro skladování, které by mělo být chladné, suché a dobře větrané.
- Navrstvěte mrkve a písek na sebe. Jednoduše do vybraného prostoru nasypte písek, poté na něj položte vrstvu mrkví a opět ji zakryjte vrstvou písku. Postupujte takto, dokud nemáte všechny mrkve uložené.
- Poslední vrstvu musí tvořit písek.
Svou úrodu pravidelně kontrolujte. Pokud narazíte na nějaké zvadlé nebo poškozené mrkve, odstraňte je, abyste zabránili šíření plísní a dalších patogenů. A vyzkoušet můžete i osvědčené prvorepublikové triky.
Zlomili jste mrkev při vytahování? To rozhodně není nic příjemného, ale díky těmto trikům se to už znovu nestane