Už žádná plíseň: I nejvíce nemocná rajčata vyléčí tabletky Aspirinu

Pokud si nevíte rady s plísní na rajčatech, pak se obraťte pro pomoc do lékárny. Pokud si koupíte obyčejný Aspirin, můžete ji porazit.

Už žádná plíseň: Všechna nemocná rajčata vyléčí tabletky Aspirinu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cesta k bohaté úrodě nemusí být vždy jednoduchá, protože plíseň může při nepříznivém počasí postihnout i ty nejzdravější rostliny. Naštěstí máte po ruce velmi silný lék, i když o tom nejspíš nevíte. Jsou jím docela obyčejné Aspirinové tablety – lék, který dokáže vrátit vitalitu i těm nejnemocnějším rajčatům.

Plíseň na rajčatech

Rajčata, stejně jako mnoho jiných zahradních plodin, jsou náchylná k působení plísní (a to zejména během deštivého léta, jako je právě toto). Toto onemocnění se obvykle projevuje jako nevzhledné skvrny na listech nebo plodech, je více než jen kosmetickým problémem; může bránit růstu, snižovat výnosy a ohrožovat celkový zdravotní stav úrody rajčat.

Aspirin – přírodní prostředek proti plísním

Aspirin, známý domácí lék, má na zahradě skrytý talent – dokáže totiž velmi rychle ozdravit a oživit nemocná rajčata napadená plísní. Tajemství spočívá v obsahu kyseliny salicylové v Aspirinu, což je sloučenina, která spouští přirozené obranné mechanismy rostlin proti patogenům. Příprava a aplikace aspirinového roztoku je přitom velmi jednoduchá záležitost. Budete potřebovat jen tři nepotahované aspirinové tablety, čtyři litry vody a rozprašovač.

Ze všeho nejdříve rozdrťte několik nepotahovaných tablet Aspirinu a rozpusťte je ve vodě. Roztok míchejte, dokud se Aspirin opravdu beze zbytku nerozpustí. Poté přelijte vodu s Aspirinem do lahve s rozprašovačem. Vše jemně rozprašte na rajčata a dbejte na to, aby byly lehce pokryty listy i plody. Roztok Aspirinu aplikujte jednou za dva týdny a dodržujte pravidelný harmonogram, abyste posílili přirozenou obranyschopnost své zeleniny. Opravdu se to vyplatí.

Mnoho plodů bez plísně – u rajčat stačí pár kapek jódu iZdroj fotografie: Pxhere

Postřik rajčat sodou proti plísni

Pokud na své zahradě používat léčiva nechcete, pak sáhněte po jiném šikovném prostředku – jedlé sodě. I ta vám totiž dokáže s nepříjemnou plísní velmi dobře pomoci. A jak ji použít? Smíchejte 1 l vody s 1 lžičkou jedlé sody a pár kapek tekutého mýdla. Mýdlo pomáhá rovnoměrně rozpustit sodu a také usnadňuje aplikaci na rostliny. Než však začnete postřikovat celé rostliny, vyzkoušejte směs na malé části rostliny, abyste se ujistili, že nereaguje nepříznivě. Poté počkejte několik dní a sledujte probíhající reakci. Pokud test dopadne pozitivně, můžete začít postřikovat celé rostliny.

Aplikujte směs na horní i spodní stranu listů a na plody rajčat. A jak často tento postřik opakovat? Určitě pravidelně, nejlépe asi jednou týdně, a pokračujte tak dlouho, dokud je potřeba. Sodový postřik je také často doporučován jako preventivní opatření proti plísním a nemocem a pravidelná aplikace může pomoci snížit riziko infekce. Klidně ho tedy požijte ve chvíli, kdy vašim rajčatům ještě nic není. Můžete tak předejít mnoha budoucím problémům. A pokud vás trápí mšice, vyzkoušejte na ně tento osvědčený postřik.

Jak vyrobit postřik proti mšicím z cibule a česneku – jednoduchý návod opravdu pro každého

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články