Bohatě kvetoucí orchideje jsou snem každého pěstitele. Poskytněte jim vhodné podmínky a budou vás svými květy těšit celý rok. Pamatujte hlavně na kvalitu vzduchu.
Pěstování orchidejí je pro mnoho lidí nemalou výzvou. Domovem těchto půvabných květin jsou tropické pralesy, k bujnému kvetení je tedy třeba jim vytvořit podmínky, které se budou co nejvíce podobat jejich přirozenému prostředí. Zaměřte se především na teplotu a vlhkost vzduchu v místnosti, jejíž parapet mají bohatě kvetoucí orchideje zdobit.
Kvetoucí orchideje díky správné zálivce
Nejspecifičtější částí péče o orchideje je způsob jejich zalévání. Nesprávná technika může vést k problémům s kořeny. Nejlepší způsob je zalévání metodou namáčení – květinu vyjměte z květináče a kořenový bal ponořte do misky s odstátou vodou. Ponechejte ho tam asi 15 minut, vyjměte a přebytečnou vodu nechte odkapat. Orchideje se zpravidla nezalévají častěji než jednou za týden. Kromě substrátu, který musí být zcela suchý, vám poradí i kořeny – zblednou-li, květina potřebuje zalít.
Klíčem ke kvetení orchideje je vlhký vzduch
Důležitým aspektem péče o orchideje je kvalita vzduchu v místnosti. Orchideje milují vlhko, suchý vzduch bude nepříznivě ovlivňovat zdraví a tím pádem i kvetení rostliny. Odpovídající míru vlhkosti květině dopřejete rosením nebo tím, že vedle květináče umístíte misku s vodou. V zimě, kdy je vzduch v místnostech kvůli vytápění ještě sušší, nezapomínejte na pravidelné větrání. Během něj však rostliny sundejte z parapetu, průvan by jim uškodil.
Ke kvetení orchideje nakopne hnojení
Stejně jako jiné pokojové rostliny vyžadují orchideje pravidelné hnojení. Mají však od většiny ostatních pokojovek odlišné nutriční požadavky, kupujte tedy vždy přípravky určené speciálně pro ně. Nepohrdnou však ani hnojivy domácí výroby, jako je univerzální hnojivo z banánových slupek nebo z kuchyňských ingrediencí, jako je káva a rýže. S přihnojováním orchidejí to ale ani nepřehánějte, stačí, aplikujete-li hnojivo s co druhou až třetí zálivkou.
Orchidej potřebuje občas sestřih
Ke správné péči o orchideje patří také odstraňování starých částí rostliny. Po odkvětu je nezbytné ustřihnout květní stonek na dvě až tři očka. Za pár týdnů rostlina vypustí nový. Nezapomínejte ani na odstraňování starých a žlutých listů. Nejen, že nevypadají esteticky, ale rostlinu brzdí ve vývoji a kvetení. K odřezávání stonků i listů používejte vždy ostré a vydezinfikované nástroje, abyste minimalizovali riziko výskytu chorob.