Enormně velké cukety a dýně zařídí v září hnojiva s draslíkem

Aby vám letos úrodu dýní a rajčat záviděli všichni sousedé, pak si ji nezapomeňte správně pojistit. Pomoci vám může draslík.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cuket a dýně lze na zahradách vidět opravdu často – a není divu. Tito plodní příslušníci čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae) jsou totiž proslulí svou impozantní velikostí a chutí. Ovšem vyžadují také správnou dávku draselných hnojiv – a to právě teď.

Jak je to vlastně s draslíkem

Draslík, základní makroživina, působí jako katalyzátor optimálního vývoje rostlin. Jeho vliv se projevuje v mnoha fázích, od posílení kořenového systému až po zvýšení celkové vitality rostlin. U cuket a dýní se draslík stává klíčovým faktorem ve fázi kvetení a tvorby plodů. Jeho přítomnost nejen podporuje velikost a výnos, ale také zvyšuje odolnost vůči chorobám a stresovým faktorům prostředí.

Jak zdroje draslíku existují

Pokud nechcete sahat po chemických hnojivech, pak se zaměřte na přírodní zdroje draslíku. Mezi ty nejlepší patří tyto:

  • Organický kompost a dobře rozleželý hnůj: Přírodní bohatství zahrady, jako je kompost a dobře rozložený hnůj, slouží jako silná zásobárna draslíku. Tyto organické doplňky nejen dodávají životně důležité živiny, ale také podporují prosperující půdní ekosystém.
  • Kopřivový elixír: Přeměna skromných kopřiv na tekutý elixír plný živin představuje udržitelný a ekologický zdroj draslíku. Připravte si vlastní kopřivové hnojivo fermentací kopřiv ve vodě po dobu několika týdnů a poté koncentrovaný lektvar před aplikací na vaše milované rostliny zřeďte.
  • Banánové slupky: Sušené a nakrájené banánové slupky, které zpracujete do půdy kolem rostlin, při svém rozpadu postupně uvolňují velké množství draslíku, a navíc tak využijete nepotřebný odpad.

Výroba kopřivového elixíru bohatého na draslík

Kopřivové hnojivo je důkazem vynalézavosti a důvtipu našich předků. Nejenom, že je levné, a ale také nabízí komplexní přístup k výživě rostlin. Zde je návod, jak si krok za krokem vytvořit vlastní kopřivovou jíchu.

  • Naplňte nekovovou nádobu, například plastový kbelík, do dvou třetin nasekanými listy kopřivy. Listy zalijte vodou a nechte je 2 až 3 týdny louhovat a kvasit.
  • Směs míchejte každý týden, abyste podpořili proces kvašení. Jak se elixír vyvíjí, pěna na povrchu postupně ustupuje (a mizí i typický zápach).
Jak si jednoduše vyrobit domácí hnojivo ze slepičinců iZdroj fotografie: Freepik

Ředění a použití kopřivové jíchy

Hotové hnojivo sceďte a zřeďte vodou v poměru 1:10. Tímto zředěným roztokem jednou měsíčně ošetřete cukety a dýně (použijte ho místo běžné zálivky). Nic víc nebude třeba. A pokud chcete své rostliny podpořit ještě více, pak je šikovně zamulčujte. Vsaďte nejlépe na organické typy mulče, záhony tak můžete obložit například slámou nebo dřevní štěpkou. Pomáhá regulovat teplotu půdy, udržuje vlhkost a chrání úrodu před přímým kontaktem s půdou. A pomoci vám může i jód, popel a kyselina boritá.

Jak si jednoduše vyrobit domácí hnojivo ze slepičinců

Jak o své cukety a dýně pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články