Azalka vás každoročně zaplaví hromadou květů, dopřejete-li jí vhodné podmínky. Záležet si dejte hlavně na zálivce a kvalitě půdy.
Azalka je populární okrasnou rostlinou, která se hodí do venkovské i moderní zahrady a která umí v jarních měsících potěšit nejedno oko působivými květy v nejrůznějších barvách. Dekorativně působí i její listy. Pokud se azalce však nedostává odpovídajících podmínek, může se lehce stát, že odmítne kvést. Za problémem může stát hned několik příčin, od nevhodného zalévání až po nevyhovující stanoviště. Zjistěte, jak se o azalku po celý rok starat tak, aby každoročně rozzářila zahradu bohatými květy.
Důležitou roli hraje umístění
Azalka patří stejně jako rododendron do rodiny vřesovcovitých, což znamená, že vyžaduje kyselejší (s pH mezi 4,5 a 6,0) a dobře propustnou půdu, a je zcela jedno, zda roste u vás v zahradě nebo ji pěstujete doma v květináči. Pokud na zahradě disponujete zásaditou nebo těžkou a jílovitou půdou, raději se při pěstování azalky rozhodněte pro druhou možnost a během sezóny nechte květináč letnit třeba na terase. Rostlině vyhovují polostinná až slunná stanoviště chráněná před prudkým větrem, který by ji mohl poškodit.
Na vině je často tvrdá voda
Klíčem k úspěchu je při pěstování azalek zálivka. Kvůli mělkým kořenům by půda, kde keřík roste, měla být stále vlhká, jinak přesušení povede k tomu, že listy začnou usychat a opadávat. Důležitá je ale především kvalita vody – azalka je velice citlivá na tvrdou vodu s vysokým obsahem vápníku. Zálivka takovou vodou bude mít za následek žluté listy a žádné květy. Zalévejte pokud možno dešťovkou nebo alespoň přefiltrovanou vodou. Během horkých letních měsíců azalka uvítá kromě zalévání i každodenní rosení listů.
Když azalka nekvete, může za to málo živin
Stejně jako všechny rostliny i azalka vyžaduje dostatek živin v půdě. Každoročně na jaře jí je dopřejte v podobě speciálního hnojiva pro kyselomilné rostliny nebo toho určeného přímo pro azalky a rododendrony. Co ale rostlina obzvlášť ocení, je dobře uleželý kompost. Ten nejen obohatí půdu o všechny potřebné látky a zvýší v ní podíl humusu, ale také ochrání mělké kořeny azalky. Kromě toho si budou rostliny pochvalovat i mulčování kůrou, štěpkou nebo jehličím, které půdu okyselí, obohatí o živiny a udrží vlhkou.