Rybíz poroste jedna báseň, stačí pod něj vložit slupky od melounu

Nezapomeňte na konci prázdnin přihnojit rybízové keře. O dostatek živin se právě teď postarají například melounové slupky.

Množení keřů rybízu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rybízové keře již dávno odplodily, to však neznamená, že s péčí o ně je v letošním roce konec. Naopak, věnujete-li jim ještě teď dostatek pozornosti, příští rok se vám odvděčí velkými a sladkými bobulemi. Právě teď je totiž nejlepší čas na hnojení rybízu, které mu dodá dostatek látek, jako je draslík a fosfor. Kupovat kvůli tomu nemusíte speciální hnojiva, o dostatek živin a bohatou úrodu v příštím roce se postarají třeba melounové slupky.

Srpnové hnojení rybízu s melounem

Srpen je dobou dozrávání a sklizně melounů. Pokud je v zahradě pěstujete i vy, rozhodně zbylé slupky nevyhazujte, poslouží jako ideální hnojení rybízu. Během rozkladu totiž uvolňují nemalé množství fosforu a draslíku, ale také sodíku a hořčíku, tedy elementů, které si bobulové keře velmi žádají. Tím, jak se slupky postupně rozkládají, tak přitahují žížaly, které půdu kypří a svým trusem obohacují zem o živiny.

Hnojení rybízu za pomoci melounových slupek je velice jednoduché. Stačí je pokrájet na malé kousky a ty poté rovnoměrně rozsypat pod rybízové keře. Během zimy a časného jara se slupky zcela rozloží a zanechají půdu vyživenou. Důležité je na podzim záhon s rozhozenými slupkami přisypat kompostem nebo rašelinou, které celý proces rozkladu urychlí. Mulč keřům prospěje i proto, že ochrání jejich mělký kořenový systém před mrazem.

Bohatá úroda červeného rybízu iZdroj fotografie: Pixabay
Bohatá úroda rybízu díky srpnovému hnojení

Draslík dodají také brambory

Při hnojení rybízu kromě melounových slupek můžete využít i bramborové, které jsou rovněž plné draslíku a dalších látek. Stejně jako v případě melounu je jednoduše pokrájejte na malé kousky a nechte je pod keři se pomalu rozkládat. Můžete si s nimi i více vyhrát a připravit si z nich tekuté hnojivo. Slupky zalejte vlažnou vodou (nejlepší bude dešťová) a nechte je po několik dní louhovat. Nakonec směs sceďte (slupky hoďte pod keře nebo na kompost), zřeďte vodou v poměru 1:10 a rybíz zalejte.

Rybízu prospěje hnojení kostní moučkou

Rybízové keře v srpnu nebo v září uvítají i hnojení kostní moučkou. Ta jim dodá nálož fosforu, vápníku a dusíku. Její zápach však může přilákat do zahrady nechtěné hosty v podobě koček, lišek nebo kun, pokud tedy máte zahradu blízko u lesa, zvolte jinou metodu hnojení. Pod každý keř rybízu nasypte deset až patnáct lžic hnojiva a důkladně je poté zalejte. Moučka se dlouho rozkládá, takže živiny bude uvolňovat postupně. Nakonec keře opět zamulčujte kompostem.

Jak poznat, že je meloun skutečně zralý

Jak hnojíte rybízové keře na konci léta vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články