Nezapomeňte na konci prázdnin přihnojit rybízové keře. O dostatek živin se právě teď postarají například melounové slupky.
Rybízové keře již dávno odplodily, to však neznamená, že s péčí o ně je v letošním roce konec. Naopak, věnujete-li jim ještě teď dostatek pozornosti, příští rok se vám odvděčí velkými a sladkými bobulemi. Právě teď je totiž nejlepší čas na hnojení rybízu, které mu dodá dostatek látek, jako je draslík a fosfor. Kupovat kvůli tomu nemusíte speciální hnojiva, o dostatek živin a bohatou úrodu v příštím roce se postarají třeba melounové slupky.
Srpnové hnojení rybízu s melounem
Srpen je dobou dozrávání a sklizně melounů. Pokud je v zahradě pěstujete i vy, rozhodně zbylé slupky nevyhazujte, poslouží jako ideální hnojení rybízu. Během rozkladu totiž uvolňují nemalé množství fosforu a draslíku, ale také sodíku a hořčíku, tedy elementů, které si bobulové keře velmi žádají. Tím, jak se slupky postupně rozkládají, tak přitahují žížaly, které půdu kypří a svým trusem obohacují zem o živiny.
Hnojení rybízu za pomoci melounových slupek je velice jednoduché. Stačí je pokrájet na malé kousky a ty poté rovnoměrně rozsypat pod rybízové keře. Během zimy a časného jara se slupky zcela rozloží a zanechají půdu vyživenou. Důležité je na podzim záhon s rozhozenými slupkami přisypat kompostem nebo rašelinou, které celý proces rozkladu urychlí. Mulč keřům prospěje i proto, že ochrání jejich mělký kořenový systém před mrazem.
Draslík dodají také brambory
Při hnojení rybízu kromě melounových slupek můžete využít i bramborové, které jsou rovněž plné draslíku a dalších látek. Stejně jako v případě melounu je jednoduše pokrájejte na malé kousky a nechte je pod keři se pomalu rozkládat. Můžete si s nimi i více vyhrát a připravit si z nich tekuté hnojivo. Slupky zalejte vlažnou vodou (nejlepší bude dešťová) a nechte je po několik dní louhovat. Nakonec směs sceďte (slupky hoďte pod keře nebo na kompost), zřeďte vodou v poměru 1:10 a rybíz zalejte.
Rybízu prospěje hnojení kostní moučkou
Rybízové keře v srpnu nebo v září uvítají i hnojení kostní moučkou. Ta jim dodá nálož fosforu, vápníku a dusíku. Její zápach však může přilákat do zahrady nechtěné hosty v podobě koček, lišek nebo kun, pokud tedy máte zahradu blízko u lesa, zvolte jinou metodu hnojení. Pod každý keř rybízu nasypte deset až patnáct lžic hnojiva a důkladně je poté zalejte. Moučka se dlouho rozkládá, takže živiny bude uvolňovat postupně. Nakonec keře opět zamulčujte kompostem.