Tento recept na jahodový džem ocení každý milovník tohoto sladkého ovoce. Skladovat jej můžete až do příští sezóny, i když se po něm většinou brzy zapráší. Vyzkoušejte jej i vy.
Pokud patříte mezi nadšence do ovocných džemů a ten jahodový patří mezi vaše jasné favority, pak musíte vyzkoušet tento jednoduchý recept, který zaručeně potěší všechny mlsné jazýčky. Potřebovat budete jen pár surovin a trochu času a za chvíli budete mít zavařovačky plné této lahodné ovocné směsi. Takto si budete moct chuť jahod vychutnávat až do příští úrody.
Rozdíl mezi marmeládou a džemem
Jestli si stále nejste jistí, v čem spočívá rozdíl mezi džemem a marmeládou, zaměřte se na strukturu a konzistenci výsledné směsi. Zatímco při výrobě marmelády se používají výhradně citrusy, džem je vyroben z jakéhokoliv jiného ovoce. S tímto receptem se vám jahody během vaření nerozpadnou a jejich chuť bude opravdu vynikající.
Potřebné suroviny pro výrobu džemu
Abyste si mohli tento lahodný jahodový džem vyrobit, připravte si napřed veškeré potřebné ingredience. Základem jsou 2 kg zdravých a čistých jahod, dále 2 kg cukru, 2 polévkové lžíce vodky a půl čajové lžičky kyseliny citronové. Jakmile máte vše nachystáno, pusťte se do práce a připravte si doma ten nejlepší džem, jaký jste kdy ochutnali.
Jak uvařit jahodový džem
Nejdůležitějším krokem je výběr vhodných jahod. Do džemu zvolte jen ty kousky, které nejsou nijak nahnilé, poškozené nebo nezralé, protože byste tím mohli negativně ovlivnit jeho výslednou chuť. V dalším kroku všechny bobule důkladně omyjte vodou a zbavte všech zelených částí. Vložte do velkého hrnce, ve kterém se vám bude s džemem dobře pracovat, a dejte na sporák.
Jahody vařte jen na minimálním plameni a přidejte dvě lžíce vodky. Zhruba po pěti minutách přisypte dvě kila cukru a vařte, dokud se všechen cukr nerozpustí. Poté opatrně promíchejte a zvyšte teplotu na maximum. Jakmile směs dosáhne varu, je potřeba začít jej nepřetržitě míchat alespoň po dobu 15 minut. Pěnu, která bude během vaření vznikat, však neodstraňujte.
Po této době snižte míru plamene opět na minimum a přidejte půl čajové lžičky kyseliny citronové. Takto vařte směs ještě dalších 5 minut, a nakonec stáhněte z plotýnky a nechte zcela vychladnout. Studený džem pak přelijte do dříve sterilizovaných zavařovacích sklenic, pevně uzavřete víkem a uložte na tmavé a chladné místo. Takto vám vydrží v dobrém stavu klidně i po celý rok. Nebo jej můžete vkusně ozdobit a darovat.