Aby vám sklizená úroda mrkve vydržela přes celou zimu, musíte ji zajistit ty nejlepší podmínky. Zjistěte, na co si dát při jejím uchovávání pozor a jakým chybám se vyhnout.
Mrkev patří bezesporu mezi nejzdravější druh zeleniny, kterou si můžete vypěstovat na vlastní zahrádce. Oblíbená je nejen pro svou sladkou a křupavou chuť, ale také kvůli velkému množství vitamínů, kterými velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Abyste si však mohli sklizenou úrodu vychutnávat co nejdéle, musíte dodržovat tato jednoduchá pravidla. Kolegové z redakce vyzkoušeli postup popsaný na webu Stolovka a nemohou si jej vynachválit.
Na co si dát při skladování pozor
Dodržováním základních pravidel prodloužíte dobu skladování uložených potravin, aniž byste přišli o jejich chuť nebo kvalitu. Různé druhy však mohou vyžadovat mírně odlišné podmínky. Jak jsme již dříve upozorňovali na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři.cz, mrkev byste neměli skladovat poblíž jablek a hrušek, které uvolňují etylen, což způsobuje předčasné dozrávání jiných druhů zeleniny a vede až k jejich hnilobě.
Kam uložit mrkev
Důležité je kořenovou zeleninu uložit do bezpečí na stinné a chladné místo. Vyhněte se však prostoru s příliš velkou vlhkostí nebo nedostatečným odvětráváním. Aby vydržely uložené potraviny i několik měsíců, potřebují suché prostředí, kde je navíc zajištěna pravidelná výměna vzduchu. Už dříve jsme doporučovali v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.cz, že se vyplatí ke skladování mrkve použít písek nebo piliny.
Uložte mrkev do sklenice
Podle serveru Moj Format je nejlepší ke skladování mrkve využít zavařovací sklenice. V nich totiž nedochází k jejímu tvrdnutí nebo hnití a naopak zůstává křupavá a šťavnatá až do jara. Než ji však do sklenice uložíte, měli byste ji k uskladnění připravit. K tomu budete potřebovat jen trochu vody, ostré nůžky a v ideálním počasí i sluneční paprsky.
Napřed vykopanou zeleninu důkladně omyjte od všech nečistot, zastřihněte její zelenou nať a dejte vysušit na slunné a dobře větrané místo. Jakmile máte hotovo, naplňte jí zavařovací sklenice tak, abyste využili co nejvíc prostoru, a dejte do větraného sklepa. Tuto metodu několik let praktikuje i Aleš Š. z Chrudimi a potvrzuje její účinnost: ,,Mrkev po vysušení naskládám do zavařovaček a dám do sklepa. Ještě nikdy mi neshnila a nedostanou se k ní ani myši.”