Vaječné skořápky v sobě obsahují spoustu živin – ne vždy je však rostliny dokážou využít. V mnoha případech dokonce nemá aplikace smysl.
Vaječné skořápky jsou běžnou součástí většiny domácností a zahradní nadšenci již dlouho vyzdvihují jejich přínos jako přírodního hnojiva. Skutečnost však podle mých zkušeností nemusí odpovídat tomu, co se o nich říká.
Pravda o vaječných skořápkách jako hnojivu
Je čas být upřímný: tyto zbytkové elementy nejsou na zahradě tak užitečné, jak se mnozí amatérští zahrádkáři domnívají. Podívejte se proč. Vaječné skořápky jsou sice bohaté na vápník, ale rozkládají se velmi pomalu. Navíc podle webu Empress Of Dirt má zahradní půda jen zřídka nízký obsah vápníku. Pokud ho tedy rostliny nemají dostatek, obvykle mají nějaký problém s jeho příjmem.
Výsadba do vaječných skořápek
Výsev rostlin přímo do vaječných skořápek může také způsobit více škody než užitku, jak informuje web Garden Myths. Jak již bylo zmíněno, živiny ve vaječných skořápkách se uvolňují pomalu. Výsadba v omezeném prostoru navíc může omezit vývoj kořenů, což vede k zakrnělému růstu.
Vaječné skořápky jako prostředek proti slimákům
O účinnosti použití vaječných skořápek k odrazení slimáků se stále diskutuje. Někteří tvrdí, že rozdrcené vaječné skořápky nejsou dostatečně ostré, aby těmto zahradním škůdcům ublížily. Na druhou stranu slimáci obecně nemají rádi nic, co se jim lepí na tělo. Takže i když štědrá zásoba vaječných skořápek může pomoci udržet slimáky na uzdě, není to spolehlivá metoda, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali.
Vaječné skořápky jako mulč
„Použití vaječných skořápek jako mulče k zachování půdní vlhkosti a potlačení růstu plevelů je jedním z praktičtějších způsobů využití,“ říká pan Radek D. Z Prostějova. Ovšem tato metoda by však vyžadovala značné množství vaječných skořápek k vytvoření několika centimetrů ochranného krytu kolem rostlin. Pokud tedy nejste majitelem dostatečně velkého kurníku, pak na vytvoření mulče ze skořápek můžete zapomenout.
Závěrem lze říci, že vaječné skořápky sice mohou najít místo na vaší zahradě jako doplněk vápníku (a na jejich barvě přitom nezáleží, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také uvedli) nebo pro svůj potenciál odradit slimáky, ale nečekejte od nich zázraky. Místo toho zvažte použití tradičních hnojiv a zahradnických postupů, které zajistí zdraví a vitalitu vašich rostlin se vším všudy.