Pokud česnek před výsadbou namoříte, pak se nemusíte útoků různých nemocní a škůdců obávat. Na úrodě to určitě poznáte.
Ti z vás, kteří s pěstováním česneku teprve začínají, se možná ptají, proč je před výsadbou nezbytné česnek „moření“ neboli namáčení. Náš čtenář a zkušený zahradník Přemek K. z Plumlova, který tento postup praktikuje už velmi dlouho, nám vše vysvětlil. Tento postup pomáhá podle něj chránit česnek před houbovými chorobami (Fusarium spp., Penicillium spp., Botrytis spp. a dokonce i obávanou Sclerotium cepivorum, která způsobuje bílou hnilobu).
Jak plísně škodí česneku
Tyto druhy hub sadbu česneku značně poškozují. Mezi největší problémy patří podle webu Radímejak žloutnutí listů, zkrácení kořenů a poškození stroužků. V závažných případech může celá rostlina uschnout a odumřít. „Zdrojem infekce jsou infikované stroužky, posklizňové zbytky nemocných rostlin a kontaminovaná půda,“ varuje pan Přemek. Kromě houbových chorob je dalším obávaným nepřítelem kořenové háďátko, často označované jako háďátko zhoubné.
Jde o drobné parazitické hlístice, které mohou způsobit kroucení listů, žloutnutí celé rostliny a hnilobu kořenů, což následně vede k sekundární infekci různými chorobami a v konečném důsledku způsobí úhyn rostlin česneku. Dobře to vím, protože mně takto zlikvidovaly záhon předloni. A objevuje se také roztoč vlnovník česnekový, který způsobuje vyšeptání u uskladněného česneku. „Zkuste moji léty prověřenou metodu ošetření česneku, kterou úspěšně používám již dvě desetiletí, aniž by můj česnek postihla jakákoli choroba,“ zve ještě pan Přemek.
Význam ošetření česneku přesličkou rolní
„Pokud hledáte přírodní způsob ošetření česneku, zvažte použití přesličky rolní. Tento starodávný postup spočívá ve vytvoření silného protiplísňového odvaru, o kterém se předpokládá, že účinně chrání česnek před chorobami a škůdci,“ říká. A jaký návod nám poslal? Vypadá takto:
- 100 g sušené přesličky
- a přibližně 1 litr studené vody
Sušenou přesličku nejprve namočte do studené vody. Nechte ji asi jeden den louhovat. Jakmile je výluh z přesličky hotový, přiveďte ho k varu a nechte jej mírně vařit přibližně 30 minut. Po vypnutí ohřevu sledujte teplotu odvaru. Jakmile se ochladí přibližně na 50 °C, ponořte do roztoku stroužky česneku a nechte je namočené přibližně 25 minut. Pokud nemáte k čerstvé přesličce přístup, můžete zkusit použít také extrakt z přesličky. Ke stejnému účelu by mělo stačit asi 10 kapek. Mimochodem, přesličku doporučuje i web Hobby.InStory
Proč právě přeslička
Přeslička rolní, vědecky známá jako Equisetum arvense, je léčivá rostlina, která se díky svým četným zdravotním účinkům používá již po staletí. Při pěstování česneku slouží jako přírodní protiplísňový prostředek. Tato rostlina totiž obsahuje křemelinu, která je známá svými antimikrobiálními vlastnostmi. A kde česnek pěstovat? Chalupáři-Zahrádkáři vám jednoznačně doporučují suché a teplé místo.