Ne vždy je třeba při bělení ponožek sahat po chemii z obchodu – mnohdy vám pomohou i docela obyčejné ingredience z domácnosti.
Pokud nosíte vy nebo některý člen vaší rodiny bílé ponožky, jistě ten problém znáte. Když se octnou v koši na praní, bývají více černé než bílé. Pokud si s nimi neporadí ani prací prášek a pračka, přemýšlíte, zda je rovnou vyhodit, nebo je použít na chození doma. Na veřejnosti se s nimi už nemůžete ukázat. A tak je na pořadu dne kupování nových a nových ponožek. Tak to ale být nemusí. Stačí použít některý z prověřených triků, jak informuje portál ProŽeny.Blesk.
Perte jen bílé s bílým a bez aviváže
To je základ, aby vaše prádlo zůstalo i po několikerém praní stále sněhobílé, píše web PoradBook. Naučte se proto třídit je před praním alespoň na bílé, barevné a tmavé. Bílé prádlo také časem zešedne při používání aviváže. Toto se nestane, použijete-li místo aviváže bílý ocet. Ten také zároveň dezinfikuje pračku i prádlo, což je právě u ponožek více než žádoucí. Na bílé prádlo volte speciální prací prostředek na něj určený.
Ponožky občas vyperte na vyšší teplotu
Pokud nejsou opravdu jemné, občasné praní na 60 °C jim neublíží. Lépe se vyperou a zároveň se i dezinfikují, vždyť na chodidlech se nasbírají za celý den chození lecjaké bakterie.
Co dělat, když se ponožky přesto nevyperou?
Především opravdu znečištěné ponožky pračka nezvládne. To ví každá zkušená pradlenka. Je vhodné je den před praním namočit minimálně do teplé vody s pracím prostředkem. Můžete ale vyzkoušet i jiné domácí vychytávky. „Ponožky namočte. Práškem do pečiva posypte znečištěná místa a jemně jej zapracujte do tkaniny. Nechte působit přes noc,“ radí čtenářka Alena N. z Míseček. A my její postup rozhodně rádi vyzkoušíme.
Mýdlo (nejlépe žlučové)
Mýdlo je také dávným pomocníkem našich babiček při praní vytrvalých skvrn. Je jedno, jestli použijete mýdlo s jelenem nebo žlučové mýdlo, či jiné. To žlučové je ale osvědčené právě na skvrny. Ponožky opět namočte do kbelíku nebo lavoru s teplou vodou. Pak si navlékněte na každou ruku jednu ponožku tak, aby špinavé chodidlo bylo na dlani. Na znečištěné části naneste v silné vrstvě mýdlo. Poté třete dlaněmi o sebe. Nechte mýdlo chvíli působit a pak ponožky vymáchejte. Já osobně nic lepšího na zašedlé ponožky neznám.
Šťáva z citrónu
Pokud i po mýdlové koupeli špína stále přetrvává, napusťte si čistou teplou vodu a nakapejte do ní šťávu z citrónu. Ponožky pak v lázni namočte a nechte působit přes noc. Dalšími osvědčenými přírodními bělidly jsou podle redakce Chalupáři-Zahrádkáři i vaječné skořápky nebo docela obyčejný hypermangan. Fungují opravdu perfektně.
Když nic nezabere
Na řadu přijdou chemické čističe a změkčovače vody. Nepomůže-li ani to, zlomte nad ponožkami hůl a zkuste příště přesvědčit členy domácnosti, aby byli k bílým ponožkám ohleduplnější (což bude asi větší práce, než prát zašpiněné ponožky).
Tenisové míčky
Od špíny vám nepomohou, ale zato zbaví vaše prádlo všech chlupů, vlasů a jiných nečistot. A těch ponožky také nachytají požehnaně. Míčky také zabraňují žmolkování a prádlo je rychleji suché. Proto se vyplatí hodit jich pár do bubnu k várce prádla.