Zmenšit únik drahocenného tepla z bytu vám pomůže jeden snadný úkon. Stačí okna nastavit do zimního režimu a zvýšit tak jejich přítlak.
Šetřit se v dnešní době snaží úplně každý, a obzvlášť na energiích. Udržet v domě teplo a na kontě hezkých pár korun pomáhají i nejrůznější maličkosti. V případě plastových oken, jimiž v dnešní době disponuje valná většina domácností, je to jejich správné seřízení a nastavení, informuje web TN. V redakci jsme se přesvědčili, že jeden poměrně jednoduchý úkon zařídí, že v místnostech bude hned tepleji.
Zimní režim zařídí, že okna lépe těsní
Plastová okna mají možnost být nastavena do dvou režimů – letního a zimního. Ty se od sebe liší tím, jak moc okna těsní. V letním režimu je přítlak o něco menší a umožňuje tak částečné pronikání venkovního vzduchu dovnitř. V zimním je tomu přesně naopak a z oken tak uniká mnohem méně tepla. Tradičně bývají plastová okna od výrobce nastavena na letní režim, upozorňuje web iReceptář.
Na kovovém rámu okna najdete seřizovací čep, jenž může mít několik podob. Se změnou jeho nastavení vám pomůže imbusový klíč. Je-li to přepínač s tečkou, značka na něm musí být na pravé straně (dole ukazuje letní režim), přepínač bez tečky zase musíte pootočit směrem k těsnění. Pokud vypadá čep jako šestihran, čára na něm musí být ve svislé poloze. Oválný čep se v zimním režimu nachází ve vodorovné poloze a v letních ve svislé.
O okna správně pečujte
Jak budou okna těsnit, ovlivní nejen nastavený režim, ale i další faktory. Vyplatí se o ně proto vhodně pečovat. Při mytí je utírejte do sucha a pravidelně promazávejte kování. „Nenechávejte okno dlouhodobě otevřené, je tak více zatěžováno a okenní rám poté nemusí správně doléhat,“ varuje pan Petr O. z Hodonína, který se věnuje servisu oken. Pokud ani okna nastavená na zimní režim netěsní, zkontrolujte, zda nepotřebuje vyměnit těsnění. Jak okna svépomocí zateplit, Chalupáři-Zahrádkáři poradili nedávno.
Pusťte do domu čerstvý vzduch
Na tom, jak se budete doma v zimě cítit, se nezanedbatelně podílí i větrání. Naučte se ho nevynechávat ani v chladnějších měsících. Pokud dodržíte několik zásad, teplotu v bytě to neovlivní, ale naopak zabráníte tomu, aby se okna rosila v důsledku vysoké vlhkosti vzduchu a vznikala tak plíseň. Okna otevírejte dvakrát až třikrát denně na dobu maximálně pěti minut. Vnitřní vlhký vzduch se tak vymění na sušší venkovní. Mně s nadměrnou vlhkostí v okolí oken pomáhají i pokojové rostliny, o nichž jsme na Chalupářích-Zahrádkářích informovali.