Díky tomuto vám mrkev vydrží klidně až do jara. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je obyčejný igelitový sáček. Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik.
Mrkev patří mezi nejoblíbenější zeleninu, kterou si lze snadno vypěstovat na vlastní zahrádce, protože je nenáročná na pěstování a skvěle se hodí k přípravě téměř jakéhokoliv pokrmu. Pokud se vám v letošním roce podařilo vypěstovat opravdu bohatou úrodu, pak byste se měli zaměřit na její správné uskladnění. Podle webu TopRecepty stačí provést pár jednoduchých kroků a máte vystaráno. Sami jsme se rozhodli tento způsob vyzkoušet.
Jak mrkev připravit
Než tuto lahodnou, šťavnatou a vitamíny nabitou zeleninu uložíte, měli byste ji napřed důkladně očistit od zbytků hlíny a dalších nečistot. K dlouhodobému skladování vyberte jen zdravé a zralé kousky, abyste předešli vzniku hniloby nebo plísní. Vyplatí se také její vrcholky mírně seříznout, jak jsme doporučovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři, čímž zaručeně výrazně prodloužíte její trvanlivost o několik měsíců.
Vhodné podmínky pro skladování
Zvlášť důležitou roli při dlouhodobém skladování potravin hrají vnější podmínky. Většině druhů ovoce a zeleniny se dobře daří v chladném a tmavém prostředí. To však bývá často náchylné k hromadění velké vlhkosti, proto je důležité, aby na takovém místě byla zajištěna výměna vzduchu. Se skladováním mrkve může pomoci i obyčejný mech, nebo dokonce písek, o čemž jsme psali už dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.
Uložte mrkev do sáčku
Abyste mrkev udrželi co nejdéle čerstvou, křupavou a šťavnatou, připravte si pár obyčejných igelitových sáčků. Tato metoda je velmi jednoduchá, ale opravdu velmi účinná. Sáčky naplňte očištěnou a seříznutou zeleninou. Poté z nich pomocí vakuovacího přístroje nebo obyčejného vysavače odstraňte všechen vzduch a sáček lepicí páskou přelepte. Takto lze mrkev skladovat až do jara a mít zásobu vitamínů neustále po ruce.
Další způsoby uložení mrkve
K uskladnění lze využít také dřevěné nebo plastové bedýnky s otvory, které podporují cirkulaci vzduchu mezi uloženými potravinami. Podle webu iReceptář se vyplatí jednotlivé vrstvy proložit pískem, což potvrzuje i naše čtenářka Barbora T. z Kolína: „Mrkev skladujeme v bedýnkách a mezi každou vrstvu dáváme noviny a písek. Ještě se nám nestalo, že by mrkev zplesnivěla nebo shnila.“