Muškáty se odvděčí krásnými květy, chce to amoniak a humát amonný

Aby se vám muškáty po zimě rychle vzpamatovaly, nakopněte jejich růst těmito účinnými hnojivy. Díky nim vám zaručeně vykvetou do krásy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Muškáty patří mezi nejoblíbenější zahradní dekoraci i ozdobu balkonů a parapetů. Pokud jim zajistíte tu nejlepší péči, odmění se vám závojem jasných barevných květů. Zvlášť po zimě je důležité nastartovat jejich růst a vývoj vhodnými kroky. Podle webu TomatoHouse vám k tomuto účelu skvěle poslouží amoniak, s jehož pomocí budou muškáty krásně kvést. Sami jsme se rozhodli na jaře tento trik na některých květinách vyzkoušet.

Jak na přezimování muškátů

Tyto rostliny dokáží přečkat zimu bez úhony, pokud se budete řídit jednoduchými pravidly. Ze všeho nejdříve je potřeba muškáty správně prostříhat, a poté uložit do místnosti s teplotou okolo 5 – 10 °C, jak jsme doporučovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Půdu udržujte jen mírně vlhkou, aby zcela nezvadly, ale zároveň jste tím nepodporovali jejich růst a vývoj kořenového systému příliš brzy. To by totiž nebylo dobře.

Hnojivo z amoniaku

Nemusíte nutně kupovat speciální hnojící směsi, při hnojení si často vystačíte i s tím, co máte zrovna po ruce, jak jsme radili dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Pro výrobu amoniakového hnojiva budete potřebovat litrovou sklenici naplněnou odstátou vodou. Do ní přidejte 2 ml amoniaku a důkladně promíchejte. Připravenou směs ihned použijte k zálivce, protože ji není možné skladovat. Tímto způsobem na jaře stimulujete růst listů i stonků.

kvetoucí muškáty venku iZdroj fotografie: Unsplash
Muškáty vám po zimě krásně vykvetou díky těmto třem hnojivům

Hnojivo z humátu amonného

Podle webu GreenSite je humát amonný vynikající pro podporu růstu nových výhonků, tvorby zelené hmoty i kořenového systému. Postup výroby je stejný jako v případě amoniaku. Stačí v 1 litru vody rozmíchat 2 ml humátu amonného. Výslednou směs lze použít jako kořenovou zálivku i na suchou půdu, protože koncentrace humátu není nijak silná.

hnojení muškátů

Bujné kvetení muškátů, petúnií i fialek zařídí zálivka z kefíru

Hnojivo z glukózy

Aby vám muškáty dobře kvetly, potřebují dostatek živin a energie pro tvorbu zelené hmoty. Pro výrobu glukózového hnojiva smíchejte 1 polévkovou lžíci glukózy nebo cukru s 1 litrem vody a použijte k zálivce. Pro dosažení co nejlepších výsledků, použijte na jaře všechna tři hnojiva v rozestupu 10 – 14 dnů. Jejich zázračné účinky potvrzuje i naše čtenářka Veronika S. z Domažlic: „Někdy v únoru začínám s postupným hnojením muškátů amoniakem a na něj pak navážu další směsi. Vždy mi pak krásně vykvetou.“

Jak pečovat o muškáty po zimě

Jak pečujete o muškáty po zimě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články