Přežít zimu bude pro růže hračka, stačí jim dopřát mangan

Růže mohou být mnohem odolnější, než vypadají – stačí je ještě před příchodem tuhé zimy pohnojit těmi správnými prostředky.

Přežít zimu bude pro růže hračka, pomůže jim obyčejný mangan i Zdroj fotografie: kallerna / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Zima je pro růže co do přežití opravdovou výzvou k přežití, a proto právě v této době vyžadují náležitou péči a ochranu, aby v následujícím roce bujně kvetly. Samozřejmostí by měly být ochranné kryty, ale pomůže i správná výživa.

Proč používat právě mangan

Tento nezbytný výživový prvek pomáhá hromadit cukry ve výhonech růží a posiluje je tak, aby odolaly nepříznivým podmínkám a poklesům teplot. Tento minerál také podporuje zvýšenou pružnost stonků, což usnadňuje jejich ohýbání bez rizika zlomení (což se hodí ve chvíli, kdy je potřebujete ukrýt například pod vrstvu jehličí nebo netkané textilie, jak informuje web AbecedaZahrady). Jen hnojení běžně dostupným manganem však nepomůže, jeho obvyklá forma je totiž vstřebatelná velmi těžce – k hnojivu proto musíte něco přidat.

Chcete-li připravit správný živný roztok, rozpusťte 10 g manganistanu draselného v 1,5 litru vody a přidejte 0,5 litru 9% octa. Poté postupně přilévejte peroxid vodíku (zajistěte dostatečný prostor v nádobě pro chemickou reakci). Tuto složku přidávejte, dokud roztok nezprůhlední, obvykle je zapotřebí asi 200 ml. Poté roztok přelijte do kbelíku a zřeďte jej běžnou vodou na 10 litrů. Na jeden keř je potřeba přibližně 0,5 litru, na větší keře 1 litr. Následně záhon zalijte běžnou vodou, aby mangan pronikl hlouběji do půdy.

Tipy pro správné použití

Tuto výživu podávejte dva až tři týdny před zimním zakrytím, abyste dosáhli optimálních výsledků. Toto ošetření však není určeno výhradně pro růže. Může být prospěšné i pro jiné choulostivé rostliny, které jsou nuceny snášet mnohdy obtížné zimní podmínky v našem podnebním pásmu. Pro zimní ochranu je navíc vhodné zakrýt růže co nejpozději, ideálně v době, kdy očekáváme první větší mrazy, jak doporučuje web iReceptář.

prořezávání růží

Co s růžemi na podzim: Když bude půda kolem nich čistá, bude se jim dařit ostošest

Čím zakrýt růže během zimy

A co použít jako zimní ochranu? Naše čtenářka Radka N. z Rudky u Kunštátu doporučuje použití dvaceticentimetrové vrstvy lehčího substrátu, dobře rozprostřeného kompostu nebo jemného mulče kolem středu rostliny a pro větší ochranu pak lehké stálezelené větve. A radí i s další péčí Zkontrolujte, zda na růžích nejsou vlky. Jejich rozpoznání může být obtížné, ale pokud narazíte na světlejší a méně olistěné výhony, budou to velmi pravděpodobně ony. Pokud si nejste jistí, odhalte podezřelý výhon až u báze. Pokud vyrůstá přímo z kořenů, je to on.“

Růže bývají ne nadarmo nazývány královnami zahrady – aby však bez potíží přečkaly zimu musíte jim dopřát správnou péči iZdroj fotografie: Pixabay
Růže bývají ne nadarmo nazývány královnami zahrady – aby však bez potíží přečkaly zimu musíte jim dopřát správnou péči

Odstraňování vlků je opravdu důležité, to už říkala i moje babička – růži totiž ubírají sílu. V redakci Chalupáři-Zahrádkáři se nám osvědčilo i hnojení růží dřevěným popelem nebo síranem draselným – obojí je před tuhými mrazy skvěle posílí.

Jak se o své růže staráte během zimy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články