Už žádná nadměrná spotřeba prášku: Na 1 kg prádla stačí 1 polévková lžíce

Aby bylo vaše prádlo vždy dokonale vyprané, nemusíte používat mnoho pracího prostředku – naopak, můžete si tím i uškodit.

Prací prášek lze snadno nahradit jinými přípravky i Zdroj fotografie: Rainer Zenz / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Nadměrné používání pracího prášku v pračkách nezaručuje optimální čištění prádla – ba právě naopak. Ve skutečnosti může vést hned k několika problémům, o nichž vás mnohdy ani nenapadne, že by s tím mohly souviset.

Co způsobí příliš velké množství prášku

Na každý kilogram prádla je zapotřebí pouze 1 polévková lžíce prášku. V případě silně znečištěných textilií lze dávkování zvýšit na 2 polévkové lžíce, jak informuje web Aquatechn. A co se stane, pokud toto doporučení nedodržíte?

  • Zbytkové bílé skvrny: Nadměrné množství prášku může na oblečení zanechat bílé šmouhy nebo zbytky, které svědčí o jeho neúplném vymáchání během praní.
  • Ucpání dávkovače: Prášek může hromadit v zásuvce nebo nádobě na prací prostředek.
  • Nepříjemný zápach: Nadměrně používaný prací prostředek má na svědomí i přetrvávající nepříjemný zápach, který vzniká v důsledku nedostatečného máchání.
  • Ztvrdnutí prádla: Zbytky nevypraného prostředku v tkanině mohou způsobit i to, že vaše prádlo na omak ztvrdne. Pomoci vám proti tomu může ocet, použitý místo aviváže. Jeho specifické vůně se bát nemusíte – po usušení prádla rychle zmizí.

Jak zvolit správné množství

Měkká voda vyžaduje 1 polévkovou lžíci na kilogram prádla, zatímco tvrdá voda může kvůli obsahu minerálů vyžadovat až 2 polévkové lžíce. U příliš tvrdé vody pak může pomoci i změkčovač, jak upozorňuje web AAzdraví. Ten dokáže velmi účinně působit proti účinkům tvrdé vody a zabránit usazování minerálů na oblečení, což vám zajistí měkčí a čistší prádlo. „Navíc pomáhá předcházet usazování vodního kamene v pračce a prodlužuje její životnost,“ dodává naše čtenářka Michaela P. z Hvozdnic, které použití změkčovačů doporučil odborník.

Hotelový fígl na praní ručníků, ložního prádla a oblečení. Zničí bakterie, obnoví původní barvu a odstraní i zvířecí chlupy

Dejte pozor i na množství vody

A významnou roli hraje také množství vody použité při praní. Různé typy tkanin a prací režimy totiž vyžadují různé množství vody – a čím méně jí je, tím méně pracího prostředku byste měli používat. Pro speciální tkaniny, jako je hedvábí nebo vlna, jsou pak vždy nejlepší speciální prací prostředky přizpůsobené péči o ně, jinak si své oblečení můžete nenávratně poničit. Já například na vlnu doporučuji prostředky s lanolinem, na hedvábí pak prášek na jemné prádlo.

Jak ochránit barvy před vyblednutím nebo obarvením iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se potýkáte s nepříliš dobře vypraným prádlem, možná nebude chyba ve vaší pračce, ale v množství použitého pracího prostředku

 A hodit by se vám mohla i jedlá soda v kombinaci s octem a solí, která vaše prádlo nádherně vybělí nebo třeba glycerin. O obojím jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali již dříve.

Jak ušetřit penízky při praní prádla. Perte chytře a vyzkoušejte několik triků

Jaké množství pracího prášku používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články