Vodní kámen zmizí za pár minut, stačí použít citron s jedlou sodou

Máte-li tvrdou vodu, jistě se často potýkáte s vodním kamenem. Na ten funguje citron, jedlá soda, ocet, ale i sůl.

Aby vám vodní kámen nenadělal v koupelně více vrásek, než je nezbytně třeba, vsaďte na jeho šikovné odstranění domácími prostředky. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I přes velmi častý úklid někdy snad každý z nás čas od času čelí vodnímu kameni. Jedná se o zcela přirozený jev, který bohužel nevypadá příliš vábně, a navíc může být i nebezpečný. A to pro vás, ale i pro vaše spotřebiče. Ačkoli je v obchodech k sehnání velké množství přípravků, které si s vodním kamenem poradí, je někdy lepší sázet na přírodní přípravky. Za mě jsou nejlepší. Nejen, že je mám stále doma a nemusím tedy myslet na to, zda mi daný přípravek zrovna nedošel, ale vychází také velmi levně a výsledek je nadmíru uspokojivý.

Citron a další přírodní zázraky

Vodní kámen vzniká důsledkem tvrdé vody. Jedná se o sediment v trubkách, kudy voda protéká a pokud jej necháte bez adekvátní reakce, může vám způsobit nemalé potíže a finanční ztráty. Vodní kámen vzniká například i v záchodové míse, s tím si ale poradí kuličky alobalu, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Často ale vzniká v koupelně či v kuchyni na bateriích, kde se rozpuštěné vápenaté a hořečnaté soli rády usazují. Vytváří pak velmi nevzhledný povlak bílé až lehce načervenalé barvy.

Pro vyčištění baterie existuje rychlá záchrana. Rozkrojte citron, posypejte solí či jedlou sodou a baterii jím potřete. Nechte působit 5 minut, setřete jemnou houbičkou a opláchněte. Podobnou službu prokáže také kyselina citronová. U chromových vodovodních baterií ale buďte opatrní, web BydlímeKvalitně uvádí, že je může poškodit. Kyselinu citronovou tak raději použijte například pro odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice.

Plevel v dlažbě

Dlažba bude vypadat zase jako nová: Ocet s horkou vodou zničí každý plevel

Chraňte své spotřebiče, poslouží tak déle

Zanesení vodním kamenem je opravdu nepříjemná záležitost. Sprchovou hlavici krásně vyčistí kromě citronu například i ocet, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve, ovšem vodní kámen rád napadá i domácí spotřebiče. Konkrétně pak jejich topné spirály, kde se usazuje a zkracuje tak jejich životnost. Typicky tak strádá například rychlovarná konvice, žehlička, myčka či pračka, a právě těm je třeba věnovat tu správnou péči.

Zelená žehlička iZdroj fotografie: Piqsels
Vodní kámen kromě baterií postihuje také spotřebiče, typicky například žehličku či rychlovarnou konvici

Web iReceptář radí preventivně nalít do konvice vodu a půl hrnku, případně půl sáčku kyseliny citronové. Provařením se vodní kámen zlikviduje a tuto vodu můžete následně použít k čištění dalších spotřebičů. Stejně tak je vhodné pročistit i pračku, která je na vodní kámen a vznik plísní háklivá. Nalijte do bubnu ocet, nebo nasypte kyselinu citronovou do zásobníku na prací prostředek, zapněte program s co nejvyšší teplotou. I prázdnou myčku s litrem octu můžete nechat pročistit na program s vyšší teplotou.

S tvrdou vodou bojujte

Pokud vás trápí tvrdá voda, je čas s tím začít něco dělat. Taková voda není pro tělo zdravá. Nejen že je kůže náchylnější ke vzniku akné a kožním onemocněním, ale trpí také vlasy, které se vysušují. Ačkoli je tvrdá voda pitná, je vhodné pořídit filtrační konvici. Pořídit můžete i další vychytávky, jako je například změkčovač vody, který vám život zkvalitní.

Jak účinně bojujete s vodním kamenem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články