Boty vám už v zimě klouzat nebudou, pomůže lepidlo i pryskyřice

Aby vám boty v zimě na sněhu a ledu neklouzaly, musíte se na tyto okolnosti správně připravit – pomohou vám i babské triky.

Jak obnovit suchý zip na oblečení a botách: Pomůže vám obyčejný kartáček na zuby i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S výkyvy teplot přicházejí zrádné ledové podmínky, a proto je nutné se na ně připravit, a to zejména pokud jde o obuv. Nebezpečí výskytu ledu spočívá v tom, že dokáže z nevinné procházky udělat opravdu nepříjemné kluzké nebezpečí. Praktickým řešením je ošetření podrážek obuvi ochrannými nátěry nebo různými DIY postupy a pomůckami.

Ošetření podrážek obuvi ochrannými nátěry

Stačí k tomu tuba vteřinového lepidla (ale lze použít i to epoxidové nebo třeba pryskyřici) a trocha přípravy. Začněte důkladným umytím a odmaštěním podrážek bot. Poté naneste zvoleného pomocníka na podrážku bot a posypte ho pískem (přebytečné množství setřeste). Tato úprava zajistí lepší trakci a minimalizuje riziko uklouznutí. Časem se ovšem písek a lepidlo vlivem chůze opotřebují, takže je budete muset obnovit – mějte proto doma vhodné lepidlo vždy v zásobě.

Pomohou i staré punčochy

Další netradiční, ale účinná metoda spočívá podle webu PomůžuAnežce v použití nylonových punčoch. Opatrným zapálením punčocháčů navlečených přes podrážky bot na ní roztavený materiál vytvoří ochrannou vrstvu proti námraze. Provedení této techniky však vyžaduje opatrnost, aby nedošlo k popálení. Mnohem bezpečněji se v tomto ohledu jeví tekuté řetězy, které doporučuje web ProŽeny. Ty se sice obvykle používají na pneumatikách automobilů, ale lze najít i takové, které jsou přímo určeny k aplikaci na botách.

Jak obnovit suchý zip na oblečení a botách: Světe, div se, pomůže kartáček na zuby

Další řešení spočívá v nákupu praktických nesmeků. Tyto doplňky nabízejí šikovné řešení pro překonávání zasněžených nebo zledovatělých terénů – poskytují totiž mnohem lepší přilnavost než hladké podrážky. Já s nimi mám opravdu dobrou zkušenost (a nestojí příliš moc). V minulosti také Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak správně obuv sušit nebo proč se k čištění tkaniček nejlépe hodí docela obyčejný ocet.

Abyste se mohli v zimě cítit bezpečně i na sněhu a ledu, měli byste se na ně řádně připravit – zaměřte se především na podrážky svých bot. iZdroj fotografie: Pixabay
Abyste se mohli v zimě cítit bezpečně i na sněhu a ledu, měli byste se na ně řádně připravit – zaměřte se především na podrážky svých bot

Technika došlapu: Preventivní opatření

Kromě ošetření obuvi hraje při minimalizaci rizika uklouznutí na zledovatělém povrchu významnou roli také změna techniky chůze. „Výrazně snížit možnost uklouznutí může rovnoměrné rozložení tlaku na podrážku došlapem celého chodidla, nikoli pouze paty. Jako příklad mohou sloužit techniky, jako je „paraden marsch“ používaný vojáky.

Oni při pochodu rovnoměrně rozkládají tlak. Alespoň tak nám to vysvětlovali na preventivním kurzu,“ radí čtenářka Jana K. z Liberce, která si prý v minulosti na náledí zlomila kotník a stejnou chybu už rozhodně udělat nechce.

Jak proti kluzkým podrážkám v zimě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články