Už žádné skvrny na listech pokojovek, hravě si s nimi poradí síran železitý

Síran železitý je často používán jako hnojivo pro rostliny, ale také má fungicidní vlastnosti, které mohou pomoci eliminovat různé druhy skvrn na listech.

i Zdroj fotografie: Ess Threefive / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokojové rostliny jsou stejně jako jejich venkovní protějšky náchylné k různým chorobám a škůdcům. A někteří z nich mohou způsobit i nevzhledné skvrny na jejich listech. Jak od sebe jednotlivé škodící elementy rozpoznat a co proti nim dělat?

Nejčastějším viníkem je rzivost

Jedním z běžných onemocnění rostlin je rzivost, která se projevuje černými skvrnami na spodní straně listů. Jde o druh houbového onemocnění, které způsobuje černé nebo rezavě zbarvené skvrny na listech. Pokud se neléčí, může rostlinu vážně poškodit nebo dokonce zahubit. Tento problém se vyskytuje nejen u pokojových rostlin, ale také u hrušní nebo třeba růží. U rzi je třeba vsadit na použití přípravků na bázi mědi, jako je oxychlorid měďnatý, směs Bordeaux (kombinace síranu měďnatého a hydratovaného vápna) nebo síran železitý.

Skvrny od šedé plísně

Dalším častým problémem pokojových rostlin je podle webu NašeKrásnáZahrada šedá plíseň, která vytváří světlé tečkované skvrny na květech a vodnaté hnilobné skvrny na listech a stoncích. Prospívá jí nadměrné hnojení dusíkem, ale daří se jí i v prostředí s nadměrnou vlhkostí. Jak s ní zatočit? „Postižené části je třeba odstranit a rostlinu umístit na dobře větrané, světlé místo. K ošetření lze použít běžně dostupné fungicidy,“ radí naše čtenářka a milovnice květin paní Romana N. z Ústí nad Labem.

Alobal zbaví příbory nečistot a dodá jim znovu zářivý lesk

Alobal nevyhazujte, pokojové rostliny ochrání před nemocemi a škůdci

Skvrny a tečky na listech

Hnědé nebo barevné skvrny mohou být podle informací z webu ČeskéStavby také příznakem spálení přímým slunečním zářením. V takových případech postižené listy ořízněte a přemístěte rostlinu na stinnější místo. Suché skvrny mohou rovněž znamenat nedostatečné zavlažování – a to zejména ve chvíli, kdy se nacházejí na koncích listů. Sama tedy většinu rostlin stavím na tácy s keramzitem nebo štěrkem, které zvlhčí vzduch v jejich okolí (a osychání listů tak zamezí). Řádnou zálivku však tento postup samozřejmě nenahradí.

Síran železitý může být účinným prostředkem proti skvrnám na listech pokojových rostlin. Stačí ho jen správně použít. iZdroj fotografie: Freepik
Síran železitý může být účinným prostředkem proti skvrnám na listech pokojových rostlin. Stačí ho jen správně použít

Mezi další šikovné tipy při péči o pokojové rostliny pak podle redaktorech Chalupářů-Zahrádkářů patři i použití starých korkových špuntů nebo výroba jednoduchého samozavlažovacího systémiu z docela obyčejné PET lahve.

Jak na škůdce pokojových rostlin – šikovné tipy pro všechny

Jak často trpí vaše pokojové rostliny na nejrůznější nemoci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články